Wybierz region

Wybierz miasto

  Urząd miasta zamówi dodatkowe badanie lip i jesionów na Błoniach

  Autor: Anna Agaciak

  2009-05-19, Aktualizacja: 2009-05-19 07:30 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Wszystkie krakowskie organizacje ekologiczne stanowczo zaprotestowały wczoraj w krakowskim magistracie przeciwko planowanej wycince zabytkowej alei lipowej przy krakowskich Błoniach.

  Wszystkie krakowskie organizacje ekologiczne stanowczo zaprotestowały wczoraj w krakowskim magistracie przeciwko planowanej wycince zabytkowej alei lipowej przy krakowskich Błoniach. - Zamiast planować wycinkę drzew, urzędnicy powinni się raczej zastanowić, jak je pielęgnować i ratować - grzmieli na wczorajszej komisji planowania przestrzennego i ochrony przyrody Rady Miasta Krakowa.


  Głos miłośników przyrody nie pozostał bez odpowiedzi. W prawdzie pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu usiłowali bronić swego stanowiska, ale jednak w konsekwencji wiceprezydent Wiesław Startowicz, obiecał zlecić dodatkową ekspertyzę. Jej zadaniem będzie ustalenie, czy zabytkowe drzewa można leczyć i jak należy to robić. Podczas komisji swoje ubolewanie wyraził m.in. Piotr Klimowicz, przewodniczący dzielnicy V Krowodrza. - Nie podoba mi się, że o zamierzeniach urzędników dowiedzieliśmy się z mediów - zauważył przewodniczący. - Nikt nawet nie próbował skonsultować tych planów z radnymi dzielnicy.

  Jacek Tyblewski z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego przypomniał urzędnikom, że do dżungli w mieście nam bardzo daleko, ale do betonowej pustyni już bardzo blisko. Radni miejscy pytali prezydenta, czy aby na pewno wycinka nie jest podyktowana zakusami na poszerzenie alei 3 Maja, aby uczynić ją dwukierunkową. Zauważali także, że przecież w tych okolicach Wisła zamierza budować hotele, a miasto planowało poprawę infrastruktury przed Euro 2012. Prezydent Wiesław Starowicz zarzekał się, że żadnej przebudowy alei nie było w planach. - Przygotowany na zlecenie miasta projekt rewaloryzacji alei ma jedynie charakter działań intelektualnych - tłumaczył. - Jeśli nie chcecie Państwo odnowionej, estetycznej alei 3 Maja, będziemy działać tak, aby spełniły się oczekiwania mieszkańców - skwitował. Ekolodzy wystawili też urzędnikom dwóję z fatalnej pielęgnacji drzew. - Sama ekspertyza al. 3 Maja ujawnia czarno na białym, że katastrofalny stan drzew jest jej efektem - zauważył Jarosław Prasoł z Federacji Zielonych.

  Sonda

  Co robisz, by uniknąć grypy

  • Funkcjonuję tak jak zwykle, przed wirusami i tak nie ucieknę (68%)
  • Łykam witaminy i ciepło się ubieram (17%)
  • Zaszczepiłem się (15%)