Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź czego najchętniej uczą się Polacy?

Redakcja
Flickr
Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w grudniu 2010 r. wyższe wykształcenie posiadało 4,5 mln Polaków. W ciągu dziesięciu lat odsetek osób, które ukończyły studia, wzrósł o 20 proc.

Odpowiednie wykształcenie ma coraz większe znaczenie. Okazuje się jednak, ze nie bazujemy tylko na wiedzy zdobytej w szkole, coraz częściej decydujemy się dokształcać na własną rękę. Co jest powodem takiej tendencji? Czego i w jaki sposób uczą się rodacy, by podnieść swoje kompetencje?

Szybkie tempo życia, nieustanny rozwój technologiczny, nowe osiągnięcia nauki, odkrycia i wynalazki wymagają coraz większego zaangażowania i nieustannej edukacji. Nic zatem dziwnego, że kursy umożliwiające zdobycie konkretnej wiedzy w stosunkowo krótkim czasie cieszą się coraz większą popularnością i to w każdej grupie wiekowej. Do tych wiodących prym zaliczyć należy przede wszystkim języki obce, kursy zawodowe oraz hobbystyczne.

Te pierwsze pomagają poszerzyć umiejętności lingwistyczne i odnaleźć się w globalnej wiosce. Drugie z kolei pozwalają uzyskać awans czy zwiększyć szansę na zatrudnienie. Kursy takie wybierają również ci, którzy postanawiają przekwalifikować się i wykonywać nowy zawód. Ostatnia grupa to natomiast

Czego najchętniej uczą się Polacy?

Onet.pl opublikował badania ESKK – szkoły zajmującej się kształceniem na odległość, z których wynika, że Polacy najchętniej wciąż uczą się angielskiego. Wybiera go aż 40 proc. kursantów. Na drugim miejscu uplasował się niemiecki. Język zachodnich sąsiadów poznaje co piąty Polak. Te języki od dawna pełnią rolę lingua franca, więc ich czołowa pozycja nie jest aż tak zaskakująca. Niespodzianką natomiast jest norweski, który w tym rankingu znalazł się na trzecim miejscu. inwestycja w rozwój osobisty i ciekawa forma spędzania czasu wolnego.

Wyjaśnienie tej nieco zaskakującej informacji tkwi w społeczno-gospodarczych przyczynach. Główny Urząd Statystyczny podaje, że liczba osób, która w 2010 roku wyemigrowała do Norwegii zwiększyła się o 25 proc. Z raportu opublikowanego w minionym roku można odczytać, że wówczas w królestwie Haralda było ok. 45 tys. rodaków, natomiast trzy lata wcześniej przebywało tam 36 tys. obywateli polskich. Tendencji wzrostowej sprzyjają przede wszystkim atrakcyjne warunki zarobkowe oraz stabilna gospodarka kraju fiordów.

Cały artykuł znajdziesz na www.wiadomości24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto