Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byliśmy w największym laboratorium na świecie!

Hubert Lewkowicz
Archiwum
- Wyjazd do Niemiec i Szwajcarii to spełnienie marzeń dla uczniów z naszej szkoły. Tematyka badań prowadzonych w w CERN wiąże się bowiem ściśle z tym, co ich interesuje -kosmologią i fizyką cząstek - mówi Anna Rosiak, nauczycielka fizyki i opiekunka Koła Astronomicznego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Młodzi astronomowie z Jarosławia przywitali wakacje w sposób naukowy. Podczas gdy większość uczniów myślała już tylko o świadectwie, plaży lub ciepłym morzu, oni szykowali się do wizyty w największym laboratorium świata.

Nie jest łatwo dostać pozwolenie na wizytę w CERN, dlatego przyjmuje się każdy zaproponowany termin - podkreśla Anna Rosiak.

Cel wyjazdu był bardzo wyraźnie określony: Europejska Organizacja Badań Jądrowych, która siedzibę ma na przedmieściach Genewy, blisko granicy szwajcarsko-francuskiej. Sama podróż obfitowała także w inne wrażenia. Pierwszy przystanek to Poznań, gdzie na jarosławian czekała grupa tamtejszych uczniów. Razem z nimi Polacy wyruszyli autokarem do Monachium. Zwiedzili tam centrum miasta i okolice parku olimpijskiego. Uczniów szkoły technicznej oczywiście zainteresowała siedziba koncernu motoryzacyjnego BMW.

Zwiedziliśmy muzeum, w którym mogliśmy obejrzeć produkty z logo BMW od samego początku jego istnienia. Fascynujące było też miejsce zwane światem BMW, gdzie prezentowane są wszystkie najnowsze pojazdy tej marki, jak i innych, których właścicielem jest koncern - wspomina Jakub Burzański.

W Szwajcarii duże wrażenie na jarosławianach wywarły Jezioro Genewskie, Muzeum Historii Naturalnej, ogród angielski. Aż wreszcie przyszedł czas na CERN. Tam młodych astronomów przywitał Edward Nowak, Polak rodem z… Przemyśla! Jarosławianie odwiedzili miejsce kontroli AMS - Magnetycznego Spektrometru Alfa - umiejscowionego na międzynarodowej stacji kosmicznej.

Kolejnym niezwykłym miejscem była hala SM 18. - Tam testuje się ogromne magnesy nadprzewodzące, wykorzystywane później do ogniskowania i zakrzywiania wiązki protonów rozpędzanych w LHC, czyli Wielkim Zderzaczu Hadronów. Zostaliśmy oprowadzeni przez etatowych pracowników laboratorium, Polaków, którzy zajmują się przeróżnymi elementami związanymi ze zderzaczem - opowiada nauczyciel fizyki w ZSTiO. Inne miejsce CERN, do którego dotarli uczniowie z Jarosławia, to akcelerator LINAC. Na koniec odwiedzili centrum kontroli ATLAS - detektora wchodzącego w skład LHC. Po takich przeżyciach naukowych można było wyruszyć w podróż do domu.

- Dziękujemy za wsparcie finansowe ze strony szkoły i firm: Superata Biuro Rachunkowe Beata Nowak z Oleszyc, Biuro Projektów Inżynierskich PRO-GRESS, Lubaczów, Eltel K.M. Jarosz sp.j. Zamość, GEOS Szymon Ozimek Usługi Geodezyjno-Kartograficzne z Oleszyc, Ankon Meble Piotr Stempin, Osiny Kępno, a także osób prywatnych chcących zachować anonimowość - podkreśla Anna Rosiak.

_________________________________________________________________________________________________________
Zobacz także: Wystawa Centrum Nauki "Kopernik" wędruje po Podkarpaciu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto