Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań w Polsce – listopad 2018. Sprawdź, ile kosztują mieszkania na sprzedaż w miastach wojewódzkich

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ceny mieszkań w Polsce od zeszłego miesiąca uległy tylko niewielkiej korekcie.
Ceny mieszkań w Polsce od zeszłego miesiąca uległy tylko niewielkiej korekcie. pxhere.com
Jakie ceny mieszkań można obecnie spotkać w miastach wojewódzkich? Przeanalizowaliśmy dane cenowe, by ustalić, z jakimi kosztami zakupu mieszkania trzeba się liczyć w poszczególnych regionach kraju. Sprawdź, ile kosztują mieszkania na sprzedaż w Twojej okolicy.

Wysokie ceny mieszkań w Polsce wciąż nie chcą spadać – wynika z danych przeanalizowanych przez serwis Gratka.pl. W większości miast wojewódzkich od zeszłego miesiąca ceny lokali mieszkalnych uległy tylko nieznacznej korekcie, bez większych wahań w górę czy w dół. Mimo to mieszkania na sprzedaż wciąż budzą żywe zainteresowanie nabywców, a popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, choć chętnych do zakupu jest mniej niż na początku roku.

Ceny mieszkań w Polsce – ile kosztują mieszkania na sprzedaż?

Eksperci serwisu Gratka.pl przeanalizowali dane cenowe z rynku wtórnego z ubiegłego miesiąca, zwracając też uwagę na to, jakie mieszkania na sprzedaż pojawiają się na rynku oraz jakie są najchętniej kupowane. Jeśli chodzi o ceny mieszkań, zmiany w stosunku do października były nieduże – większość miast lekko podrożała, a nieznaczne spadki odnotowano głównie w sektorze najmniej popularnych mieszkań trzypokojowych.

Jak widać, najdroższym miastem jest oczywiście Warszawa. Kupno kawalerki z rynku wtórnego w stolicy to obecnie wydatek rzędu 8400–8700 zł/mkw. Bardzo drogo jest również w Gdańsku – tu średnie ceny mieszkań mieszczą się w przedziale 7400–7800 zł/mkw. Trzecim najdroższym miastem okazał się Kraków, gdzie za mieszkanie na sprzedaż w zależności od liczby pokoi płaci się od 7250 do 7600 zł/mkw.

Ogółem najwyższe średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego odnotowały województwa:

  • dolnośląskie,
  • małopolskie,
  • mazowieckie,
  • pomorskie,
  • wielkopolskie.

Jeśli chodzi o najtańsze miasta, to spośród głównych ośrodków miejskich Polski najniższe ceny mieszkań ma Gorzów Wielkopolski. Tu za lokal mieszkalny płaci się od 3400 do 3600 zł/mkw. Bardzo tanio było także w Zielonej Górze, gdzie ceny mieszkań mieszczą się w przedziale 4200–4500 zł/mkw. Trzecim najtańszym miastem w Polsce okazało się Opole ze średnimi cenami na rynku wtórnym mieszczącymi się w przedziale 4400–4700 zł/mkw.

Ogólnie dla kupujących mieszkanie najtańsze były województwa:

  • kujawsko-pomorskie,
  • lubuskie,
  • opolskie,
  • świętokrzyskie,
  • warmińsko-mazurskie.

Struktura mieszkaniowa w Polsce, czyli co oferuje rynek

Jak wskazują eksperci Gratki, zainteresowanie rynkiem wtórnym jest dziś często większe niż pierwotnym, ponieważ mieszkania z drugiej ręki są po prostu sporo tańsze. Rosnące ceny materiałów budowlanych oraz robocizny już od kilku lat przekładają się na rekordowe wzrosty cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Sprawia to, że zakup z rynku wtórnego – nawet po uwzględnieniu ewentualnych kosztów remontu mieszkania – jest dużo bardziej opłacalny. Wiele osób w Polsce unika jednak rynku wtórnego, obawiając się o wiek i stan oferowanych tam mieszkań. Jak to wygląda w praktyce?

– Około 62 proc. polskich mieszkań z rynku wtórnego, oferowanych w październiku 2018 r. do sprzedaży, miało ponad 18 lat, reszta to lokale wybudowane po roku 2000 – podsumowują eksperci Gratki. – Najwięcej lokali ponadosiemnastoletnich proponowano do sprzedaży w Katowicach, Łodzi i Opolu – 80 proc. całej oferty rynkowej w tych lokalizacjach.

Zobacz oferty mieszkań na sprzedaż na stronie lub pobierz nową aplikację Gratki

Warto zwrócić uwagę, że rynek mieszkaniowy w Polsce cechuje się dużym zróżnicowaniem lokalnym. Dotyczy to również wieku mieszkań na rynku wtórnym. Najwięcej lokali wybudowanych po roku 2000 zaoferowano do sprzedaży w Gorzowie Wielkopolskim (39 proc. wszystkich ofert), Rzeszowie (38 proc.), Warszawie (38 proc.) i Krakowie (37 proc.). W innych miastach odsetek ten był niższy.

Dane te można dwojako rozumieć. Z jednej strony pokazują one, w których miastach powstało w ostatnich latach wiele nowych inwestycji budowlanych. Z drugiej jednak strony możliwe jest, że w innych ośrodkach miejskich również jest sporo nowych mieszkań – nie są one jednak wystawiane na sprzedaż na rynku wtórnym.

Jakich mieszkań szukają klienci?

Na koniec warto krótko podsumować, jakich mieszkań szukają Polacy na rynku lokali z drugiej ręki. Największym zainteresowaniem, podobnie jak przed miesiącem, cieszyły się w Polsce mieszkania dwupokojowe i mieszkania trzypokojowe, zaś najmniej popularne były kawalerki. Ogółem klienci szukają z reguły nieruchomości o niedużym metrażu, ale z wieloma pokojami, ponieważ oferują one codzienny komfort za przystępną cenę. Podobnie zresztą wygląda sytuacja na rynku pierwotnym – tu również preferowane są połączenia dużej liczby pomieszczeń i skromnego metrażu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań w Polsce – listopad 2018. Sprawdź, ile kosztują mieszkania na sprzedaż w miastach wojewódzkich - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto