Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coś z niczego czyli... zupa na obiad [przepisy]

Renata Napierkowska
Nadesłane
- Nie sztuką jest przygotowanie posiłku, gdy jest zapełniona lodówka. Najłatwiejszy i najszybszy obiad to upiec kawałek mięsa. Sztuką kulinarną jest przygotowanie posiłków, kiedy lodówka świeci pustkami i brakuje pieniędzy - twierdzi Alina Książek z Pławina.

Dziś na stołach najczęściej goszczą wykwintne zupy – kremy. Tymczasem w polskiej kuchni jest wiele przepisów, które można przygotować szybko, na bazie tego, co mamy w spiżarni czy lodówce.

- Dobra gospodyni coś z niczego czyni. Najzdrowsze i najlepsze są potrawy proste takie, których smak pamięta się jeszcze z dzieciństwa. Zupa musi być - tak mawiały moja babcia i mama. Choć zupy te były gęste i zawiesiste, to wciąż wspominamy ich smak i próbujemy go odtworzyć wprowadzając przepisy do swojej kuchni, by odnaleźć w nich smaki dzieciństwa. Popularne potrawy jednogarnkowe najczęściej przygotowywane są na dni powszednie. To tzw. z niemiecka „Eintopf” - mówi Alina Książek.

Zupy te gotowano na podrobach, kościach, wędzonce, dokładano warzywa oraz przyprawy jak: ziele angielskie, liść laurowy, sól i pieprz.

Zalewajka:

Składniki: Domowy żurek, mączyste odmiany ziemniaka oraz suszone grzyby to główne składniki zalewajki, o której powstało przysłowie: O zalewajko potraw królowo kto ciebie jada czuje się zdrowo

Wykonanie:
Ziemniaki pokroić w kostkę, zalać wodą, dodać pokrojoną cebulę, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie oraz rozdrobnione grzyby i ugotować. Gdy miękkie ziemniaki i warzywa zalać żurem, chwilę pogotować i odstawić. Do zupy wlać przetopioną słoninę na skwarki, można też dodać niewielką ilość śmietany.

Zupa klopsikowa:

250 g mięsa mielonego, 1 jajko, 3 łyżki tartej bułki, 3 łyżeczki pieprzu, 1 mała cebula, 1 łyżeczka płaska soli.
Z wyżej wymienionych składników zrobić klopsiki.

Zupa: 3l wody, 3 liście laurowe, 10 ziaren ziela angielskiego, 10 ziaren pieprzu, marchew, pietruszka, 1/2 małego selera, kawałek pora, 4 ziemniaki, 2 łyżki mąki, ocet do smaku, 100 ml 30 -procentowej śmietany i koperek.

Warzywa zetrzeć na wiórki, ziemniaki pokroić w kostkę, por na pół talarki i zalać 3 litrami wody, ugotować. Do warzywnego wywaru dodać małe klopsiki i zagotować. Zaprawić śmietaną wymieszaną z niewielką ilością mąki, dodać pokrojony koperek i doprawić do smaku.

Zupa z chleba:

2 grube kromki czerstwego chleba, 2 l wody, 1 kostka rosołowa, 1/2 łyżeczki mielonego kminku, 1 jajko, 1/2 szklanki śmietany, 1 łyżka masła, sól, pieprz, natka pietruszki.

Wykonanie:
Kromki chleba zalać wodą aby rozmiękły, zmiksować, dodać kostkę rosołową sól pieprz i kminek gotować na wolnym ogniu około 30 minut. Do rozgotowanego chleba wlać śmietanę z roztrzepanym jajkiem ( pamiętając o zahartowaniu śmietany gorącą zupą) Zagotować, dodać masło, przyprawić do smaku solą i pieprzem, posypać natką pietruszki. (można zakwasić łyżką octu winnego).

Kluski na parze:

1/2 kg mąki szklanka mleka, 5 dag drożdży, 3 jajka, 2 łyżki margaryny, 1 łyżeczka cukru szczypta soli

Wykonanie: Drożdże, cukier wymieszać z ciepłym mlekiem i 1 łyżką mąki. Odstawić do wyrośnięcia. Pozostałą część mąki przesiać na stolnicę, połączyć z jajkami i wyrośniętym rozczynem, posolić. Wyrobić ciasto, dodać stopioną margarynę i odstawić do wyrośnięcia. Garnek z wrzącą wodą obwiązać czystą ściereczką, z ciasta formować małe kulki i układać je na ściereczce. Garnek przykryć miską i gotować około 20 minut. Podawać okraszone skwarkami lub posypane cukrem.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto