Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto kupić rower przez internet i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Do tej pory odkładałeś decyzję o kupnie roweru? Zawsze stało coś na przeszkodzie? A może nie chciałeś, bo za późno się za to zabrałeś i do końca sezonu pozostało niewiele czasu? Tym razem zabierz się za to w odpowiedni sposób, a za kilka dni będziesz umawiał się ze znajomymi na weekendowe wypady.

Miasta stają się coraz bardziej przyjazne rowerzystom – powstają nowe ścieżki, stojaki do parkowania, wypożyczalnie, a także dedykowane cyklistom kawiarnie. Mało tego - nawet kierowcy są coraz bardziej świadomi, że sąsiednim pasem może jechać ktoś na dwóch kołach i dokładniej sprawdzają obraz w lusterkach, zanim wykonają jakikolwiek manewr. Zatem warunki do kręcenia pedałami są coraz bardziej sprzyjające.

Do prozdrowotnych właściwości jazdy rowerem nikogo przekonywać nie trzeba. Poprawiamy działanie układu krążenia, oddechowego, a także pracujemy nad kondycją, odpornością i sylwetką. No bo na dwóch kółkach możesz zarówno dojechać spokojnie do pracy, chwytając w międzyczasie promienie słoneczne i ładując baterie przed dniem pełnym wyzwań, jak i przyspieszyć wracając do domu. Wtedy za cel możesz obrać jak najszybsze dotarcie do celu i trochę się zmęczyć, co poprawi Twoje samopoczucie i – wbrew pozorom – da energię na pozostałą część doby. Poza tym, nie będziesz tracił nerwów stojąc w korku wewnątrz zatłoczonego autobusu, gdy rowerzyści płynnie przeciskać się będą do przodu.

Tylko jak wygospodarować czas na znalezienie odpowiedniego roweru? Na szczęście masz dostęp do internetu i nie musisz odwiedzać wielu sklepów, by dobrać dla siebie najlepszy sprzęt. Zakupy online to przede wszystkim olbrzymi wybór różnych modeli w jednym miejscu. Czyli jeśli jesteś zmęczony po pracy, możesz w wygodnym fotelu poszukać sprzętu dla siebie, zamiast przepychać się w centrach handlowych.
Olbrzymią zaletą zamawiania roweru przez internet jest również dostawa we wskazane miejsce. W tradycyjnych sklepach maszyny rzadko są przystosowane do jazdy od razu po zakupie. Trzeba dokręcić pedały, ustawić kierownicę i wykonać kilka innych czynności, zatem niekoniecznie wrócisz do domu na dwóch kołach.

W sklepach internetowych do wyboru masz takie same formy płatności jak w tradycyjnych: gotówka (przy odbiorze), przelew bankowy, karta kredytowa, raty (te załatwisz kilkoma kliknięciami myszki).
Oczywiście jeśli nie trafisz z zakupem, sprzęt kupiony przez internet zawsze możesz zwrócić. O ile nie był używany. To eliminuje kwestię niedopasowania roweru do swoich preferencji. Ale jeśli wiesz, czego szukasz, zapewne taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Jeśli nie wiesz, podpowiemy.

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że porządny rower nie może kosztować 300 – 500 złotych w promocji w supermarkecie. Taka maszyna dość szybko będzie wymagała napraw, jeśli nie całkowitej wymiany. Chcesz mieć sprzęt na lata? W przedziale 1000 – 2000 złotych znajdziesz bardzo dobrej jakości pojazdy.

Druga rzecz, to przeanalizowanie, jak najczęściej będziesz eksploatować rower. Jeśli będzie to przeprawa z pracy do domu i rekreacyjna jazda z ekipą, postaw na rower miejski, trekkingowy lub górski. Są wszechstronne i bardzo uniwersalne, więc poradzą sobie zarówno na asfalcie, jak i na ubitej ścieżce w lesie.

Będziesz jeździł tylko po mieście? Możesz wybrać ostre koło, czyli rower, w którym musisz cały czas kręcić korbami, bo nie ma wolnobiegu (gdy przestajesz ruszać nogami, pedały nie zatrzymują się w miejscu). Inn opcją jest cruiser. Można go porównać do choppera wśród motocykli. Służy do powolnego przemieszczania się po bulwarach, deptakach, alejach. Kolejną alternatywą będzie rower szosowy, czyli popularna „kolarka”. Lekka konstrukcja i cienkie opony oraz aerodynamiczna pozycja pozwalają na rozwijanie dużych prędkości.
BMX – zapewne jeździłeś w dzieciństwie na takim, więc wiesz, że jest zdolny do wszystkiego. Dziś służy do wykonywania trików w skate parkach i w miejskiej scenerii.

ATB, MTB i enduro to z kolei sprzęty dla osób, które nie jeżdżą utwardzonymi ścieżkami i lubią się trochę spocić – ze zmęczenia i z powodu adrenaliny, towarzyszącej przejazdom z dużą prędkością na krawędzi urwiska lub między drzewami.

Freeride i downhill to rowery do ekstremalnych zjazdów w szalonych warunkach. Ciężka do okiełznania prędkość i wyskakujące nagle przed kierownicą przeszkody to kwintesencja tej dyscypliny.
Dirt oraz dual przeznaczone są do wyścigów na ziemistych torach, gdzie obok siebie startuje wielu zawodników. Prócz przejechania trasy w najkrótszym czasie, liczą się wykonywane powietrzu ewolucje.

Trial to rower dla ekspertów od trików i ewolucji. Specjalnie przygotowane tory obfitują w niekonwencjonalne przeszkody, które zawodnicy muszą po kolei zaliczyć wskakując na nie i przemieszczając się na kolejne.
Składak – jak nazwa wskazuje, jest to kompaktowa maszyna, która po złożeniu mieści się np. w bagażniku auta albo w pracowniczej szafie na kurtki.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do wygody maksymalnej, możesz zaopatrzyć się rower poziomy. Przyjmujesz na nim pozycję półleżącą. Jest mało zwrotny i słabo widoczny dla innych uczestników ruchu. Polecany do dalekich wypraw, ale po asfalcie.

Warto też zwrócić uwagę na osprzęt dołączony do roweru. Przerzutki (jeśli są w danym modelu) i manetki do ich zmiany powinny pochodzić od jednej z dwóch renomowanych firm: Shimano i SRAM. Hamulce dobrze jeśli są tarczowe, ale nie jest to konieczność. Takie przydają się podczas bardziej intensywnych przejazdów, gdzie muszą szybko reagować na nacisk. W rowerach kosztujących mniej niż 1000 złotych, hamulce tarczowe są najczęściej kiepskiej jakości, więc nie daj się złapać na tai trik marketingowy.

Rama roweru to dość istotna rzecz. Jeśli codziennie będziesz wnosić rower po schodach do mieszkania, poszukaj maszyny, która ma tę część wykonaną z aluminium – to znacznie obniża wagę i nie zniechęci Cię do jazdy. Nie bierz natomiast pod uwagę detali jak koszyk, odblaski, dzwonek, gdyż te rzeczy mogą sztucznie zawyżać cenę całości, mimo że dokupisz je za grosze.

Pamiętaj, by do roweru dokupić oświetlenie, bo według przepisów prawa, musisz je mieć włączone po zmierzchu, w tunelach i przy kiepskich warunkach atmosferycznych (ograniczona widoczność). Warto też zainwestować w blokadę rowerową, by odstraszyć amatorów cudzej własności. Zastanów się także nad zakupem kasku. Nie jest to wyposażenie obowiązkowe, ale znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Oczywiście do ekstremalnych odmian jazdy, jest bardzo wskazany.

Skoro już masz instrukcję, jak kupować rower przez internet, nie zwlekaj, by po sezonie nie żałować i nie narzekać na swój słomiany zapał. Tym bardziej, że obecnie dwa kółka mogą same do Ciebie przyjechać! No może z małą pomocą kuriera.

Oto wybrane propozycje ze sklepu Agito.pl

Maxim MS 3.4 (YS-8280) Rower 27,5" rama 19" grafitowy

Maxim Stromsholm (YS-701) Rower 28" rama 21" biały

Romet Pop Art 26" Rower biało-fioletowy (2013)

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto