Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś św. Józefa Kalasancjusza - założyciela Zakonu Szkół Pobożnych

AK
Mówi się o nim, że był największym świętym wśród pedagogów i największym pedagogiem wśród świętych... Dziś należący do Zakonu Szkół Pobożnych (pijarów) składają specjalny ślub - troska o wychowanie młodzieży.

Kalasancjusz urodził się w Hiszpanii w miejscowości Peralta de la Sal. Rozpoczął naukę w Kolegium w Estadilla, potem studia prawa i filozofii. W tym czasie odpowiedział pozytywnie na wezwanie Boże i rozpoczęła się jego droga... W roku 1583 przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską m. in. jako sekretarz u boku biskupa Kacpra de la Figuera. Jednak kapłaństwo diecezjalne nie spełniało jego oczekiwań. Poszukiwania trwały. Po obronieniu doktoratu z teologii wyruszył do Rzymu. Celem było zdobycie beneficjum kościelnego. Stało się jednak inaczej.

Wędrując ubogą dzielnicą Zatybrza miał okazję zetknąć się z smutnym losem dzieci pozbawionych możliwości uczenia się, zepchniętych na margines społeczeństwa. Ich analfabetyzm determinował dalsze życie - pozbawione perspektyw, skazane na uległość złu, nieustanne szukanie pracy, życie zredukowane do najniższych posług. Zdecydował, że nie wraca do Hiszpanii. Postanowił się nimi zająć. Tak, w 1597 roku w zakrystii kościoła św. Doroty na Zatybrzu miało miejsce wydarzenie, którego znaczenia nikt jeszcze wówczas nie doceniał. Powstała pierwsza w Europie bezpłatna szkoła powszechna - otwarta dla wszystkich, nawet najbiedniejszych, szkoła bez żadnych ograniczeń, dostępna do dzieci różnych wyznań, narodowości i kultur.

Dzieło szkół rozwija się szybko i dynamicznie - królowie wielu państw, książęta i rady miejskie zwracają się do Józefa Kalasancjusza z prośbą o przybycie jego zakonników. Szkoły powstają już nie tylko w Italii czy Królestwie Neapolu, ale także na Sycylii, Morawach, w Polsce, Hiszpanii, w krajach niemieckich.

Ostatnie lata Kalasancjusza są smutne. Wizytacja apostolska, w wyniku niewyjaśnionych do końca okoliczności doprowadza do skasowania Zakonu. Józef Kalasancjusz umiera, ale braciom zostawia nadzieję - ufajcie, jeśli to jest dzieło Boże na pewno odrodzi się na nowo. Śmierć przychodzi w nocy z 24 na 25 sierpnia 1648. Osiem lat później Zakon rozkwita na nowo, obumarłe ziarno wydało plon. Stokrotny...

W roku 1748 Józef Kalasancjusz zostaje beatyfikowany, kilkanaście lat później kanonizowany. Rok 1948 to kolejne świadectwo Kościoła o jego oddaniu i świętości życia - Pius XII ogłasza go "Patronem podstawowych szkół chrześcijańskich na całym świecie".

Do Polski przybyli pijarzy jeszcze za życia św. Józefa Kalasancjusza, sprowadzeni w 1642 r. staraniem króla Władysława IV. Pierwsze domy zakonne powstały w Podolińcu, Warszawie, Rzeszowie i Krakowie. Kuria Prowincjalna Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów ma swoją siedzibę w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś św. Józefa Kalasancjusza - założyciela Zakonu Szkół Pobożnych - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto