Spektakl teatralny "Atrakcyjny pozna panią" Spektakl teatralny "Atrakcyjny pozna panią"

Spektakl teatralny "Atrakcyjny pozna panią". (© Fot. Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK już od kilku lat uczestniczy w tym ogólnoeuropejskim projekcie. Jego idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy.

Wtedy to francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji rok wcześniej „Dni Otwartych Zabytków”, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. W 1991 roku Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa. Mają one na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie zabytków, regionalnego dziedzictwa oraz podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się ta impreza, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa we wszystkich regionach Polski jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, którego jednym z celów jest uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa nosiły tytuł „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. W ramach przemyskich obchodów EDD znalazły się: dzień pierwszy - wystawa fotografii Agnieszki Radziejowskiej zatytułowana „Podkarpackich dworków czar…”, spektakl teatralny pt. „Atrakcyjny pozna panią” w wykonaniu aktorów Teatru „Fredreum”, dzień drugi - bezpłatne zwiedzanie Zamku Kazimierzowskiego z przewodnikiem o godz. 12.00, 14.00 i 16.00, otwarcie wystawy „Pojazdy bojowe " w akwareli Roberta M. Jurgi, kiermasz książek, promocja książki Bartłomieja Gutowskiego „Secesja w architekturze Przemyśla” z udziałem autora, widowisko taneczne pt.” Helena i Skrzetuski” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!