18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona szkoła gimnazjalistów na Bałtykiem [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zielona szkoła gimnazjalistów na Bałtykiem
Zielona szkoła gimnazjalistów na Bałtykiem http://www.tarnobrzeg.pl/
Jak co roku nauczyciele z Gimnazjum nr 2 z Tarnobrzegu, zorganizowali dla swoich uczniów Zieloną Szkołę. Po zeszłorocznym pobycie na Słowacji, tym razem gimnazjaliści odpoczywali nad Morzem Bałtyckim.

Zielona szkoła gimnazjalistów na Bałtykiem

W dniach 9 – 13 czerwca uczniowie klas IA integracyjnej, IC i IIB przebywali w pensjonacie REWA w miejscowości Rewa nad Zatoka Pucką. Rankiem 9 czerwca rodzice żegnali gimnazjalistów wyjeżdżających nad morze. Dla niektórych z nich była to pierwsza wyprawa nad polskie morze, dlatego towarzyszyła im ogromna ciekawość jak i niepewność. Daleka podróż nad morze minęła bardzo szybko. Warunki w pensjonacie okazały się rewelacyjne. Bardzo dobrze wyposażone pokoje z łazienkami, urozmaicone śniadania i obiady, duży plac do gier sportowych i zabaw rekreacyjnych, wiaty ogniskowe i grillowe to podstawowe walory pensjonatu Rewa. Jednak największym atutem okazała się lokalizacja tuż przy plaży, w pobliżu której znajdowała się również siłownia na świeżym powietrzu.

Rewa to niewielka wioska rybacka, która posiada wiele walorów turystycznych i przyrodniczych. Charakterystyczna dla Rewy jest unikatowa Mierzeja Rewska lub Cypel Rewski (po kaszubsku Szpyrk), czyli piaszczysty wał wcinający się w głąb Zatoki Puckiej na długość jednego kilometra. Stanowi ona przedłużenie tzw. Rybitwiej Mielizny, która jest podmorskim wałem łączącym Rewę z Mierzeją Helską o głębokości do 1 metra. To tam corocznie organizowany jest tzw. Marsz Śledzia w czasie którego śmiałkowie pokonują pieszo mieliznę idąc 12 kilometrów z Rewy do Kużnicy.

Te i inne informacje gimnazjaliści Dwójki mogli uzyskać od miejscowego przewodnika, który oprócz praktycznych informacji dotyczących zwiedzanych miejsc przekazał im również ciekawostki z życia i tradycji Kaszubów.

Pierwszy dzień pobytu uczniowie spędzili w Gdańsku. W programie tego dnia nie mogło zabraknąć Westerplatte, miejsca szczególnego dla każdego Polaka. To tam właśnie rozpoczęła się II wojna światowa. Przewodnik przekazał wiele informacji, których próżno szukać w podręcznikach historii. Następny punkt zwiedzania Gdańska to Główne Miasto, będące reprezentacyjną częścią Śródmieścia. To tam zlokalizowane są perły architektury gdańskiej: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Złota Brama, Zielona Brama, Ratusz Głównego Miasta, fontanna Neptuna, ulica Mariacka, Droga Królewska i Długie Pobrzeże z Żurawiem. Na zakończenie pobytu w Gdańsku uczniowie zwiedzili najpiękniejszy stadion w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie, mianowicie PGR Arena Gdańsk.

Następny dzień pobytu na Wybrzeżu upłynął pod znakiem zwiedzania Helu, najdalej wysuniętego na Wschód miasta Mierzei Helskiej. Dwa główne punktu programu to fokarium, które prowadzi działalność naukową zmierzająca do odtworzenia koloni foki szarej na południowym Bałtyku oraz latarnia morska.

Ostatni dzień pobytu w Trójmieście był poświęcony Gdyni, miastu powstałemu przy porcie niespełna 100 lat temu. Gdynia, dawna osada rybacka, to przykład realizacji śmiałego projektu budowy portu, mającego być oknem na świat międzywojennej Polski. Dzisiaj to dynamicznie rozwijające się miasto, którego istnienie nierozerwalnie związane jest z Morzem Bałtyckim. Przekonali się o tym gimnazjaliści z Dwójki, którzy odbyli rejs po porcie gdyńskim naocznie poznając wielkość portu i stoczni. W programie tego dnia nie mogło zabraknąć Akwarium Gdyńskiego, gdzie uczniowie z Dwójki poznali florę i faunę Bałtyku, rafy koralowej i dorzecza Amazonki.

Oprócz zwiedzania atrakcji wybrzeża uczniowie z Gimnazjum nr 2 spędzali czas na rewskiej plaży, oddając się zajęciom sportowym i plażowaniu.

Super atrakcją, będącą zwieńczeniem pobytu na Zielonej Szkole, był udział w widowisku Światło i Dźwięk, który odbył się na Zamku w Malborku. Niezwykłe połączenie iluminacji świetlnych z efektami dźwiękowymi i dialogami przeniosło uczestników w świat średniowiecznego rycerstwa i wojen polsko- krzyżackich.

Wszyscy pełni wrażeń wrócili do Tarnobrzega, myśląc już o przyszłorocznym wyjeździe.

**Więcej informacji z Podkarpacia jest na stronie:

podkarpackie.naszemiasto.pl

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto