Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław. W sprzedaży jest już piąta edycja Kalendarza Wielokulturowego

Kamil Jaworski
Marlena Dudek i Łukasz Zagrobelny
Marlena Dudek i Łukasz Zagrobelny Kamil Jaworski
Grupa Młodzi w Kulturze skupiała różne osoby, jednak tylko ta dwójka jest w niej od początku.

Kalendarze to jeden z naszych projektów, w którym od kilku lat staramy się pokazywać różnorodność kulturową dawnej Galicji - mówi Łukasz Zagrobelny, współtwórca grupy.

Pierwszy kalendarz z 2012 roku powstał w ramach projektu „Historia obrazem pisana”. - Znalazły się w nim opisy nie tylko świąt żydowskich, ale także katolickich obrządku greckiego i rzymskiego. Chcieliśmy ukazać w nim różnorodność obrzędów i zwyczajów, ale też to, jak te zwyczaje wzajemnie się przenikały - wyjaśnia Marlena Dudek.

- Po dobrym przyjęciu pierwszego wydawnictwa, postanowiliśmy bez wahania o tworzeniu następnych - dodaje Łukasz Zagrobelny. I tak, np. w kalendarzu na 2014 opis świąt dorocznych obchodzonych przez Polaków i Rusinów powstał według tekstów Oskara Kolberga. Wszystkie kalendarze, także i ten na 2016 rok, opatrzone są pięknymi fotografiami pochodzącymi m.in. z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu.

Nie tylko Rusini, Polacy i Żydzi

W najnowszym do opisu różnorodności dawnych ziem galicyjskich, autorzy podeszli z innej strony. Tym razem otrzymujemy opisy narodów i grup etnicznych zamieszkujących te ziemie. - Galicja to w głównej mierze Polacy, Rusini i Żydzi. Jednak na życie tego rozległego obszaru wpływ miało wiele mniejszych grup etnicznych, które przybliżamy w najnowszej publikacji - mówi Łukasz Zagrobelny. - Nie mogliśmy pominąć Karaitów, Pogórzan, Chrobatów, Mazurów, Głuchoniemców, Łemków, Bojków, Hucułów, czy Podolan.

Tradycyjnie już kalendarz zawiera kalendarium gregoriańskie (rok 2016), juliańskie (na lata 2015/2016) i żydowskie (na lata 5776/5777). - Ponownie pojawiły się również symbole świąt rzymskokatolickich, greckokatolickich i żydowskich - mówi pani Marlena. - Różnorodność kultur tych ziem wynikała z przenikania się obyczajów właśnie tych narodów i grup, które zostały tutaj opisane. Chcieliśmy w tym roku je uporządkować w przejrzysty sposób.

Opisy poszczególnych grup etnicznych powstały w oparciu o publikacje z przełomu XIX i XX wieku. - Staraliśmy się zachować oryginalny język źródłowy. Aby jednak teksty były bardziej jednolite i czytelne, w niektórych fragmentach stosowaliśmy formę częściej używaną - mówi Marlena Dudek.

Kalendarz wielokulturowy na 2016 rok, można kupić na stronie internetowej www.kalendarz.izbapamieci.org oraz w Centrum Kultury i Promocji.

Kalendarze to tylko jeden z projektów grupy, działającej przy Stowarzyszeniu Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz”. Warto zainteresować się też Wirtualną Izbą Pamięci. Polega ona na utrwalaniu w formie cyfrowej starych fotografii z prywatnych archiwów.

Pomóż stworzyć wystawę

Chcemy ratować te zdjęcia, zanim ulegną zniszczeniu. Ich skany są udostępniane są na stronie internetowej Wirtualnej Izby Pamięci (www.izbapamieci.org.pl). Oryginały są oddawane właścicielom, jednak archiwalia na stałe przekazane stowarzyszeniu posłużą do przygotowania stałej, ogólnodostępnej, wystawy prezentującej przeszłość naszego regionu - kontynuuje pan Łukasz.

Mogą to być fotografie, listy, dokumenty , kroniki, pamiętniki, wycinki prasowe, stare plakaty i ulotki, gazetki ścienne, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, ozdoby, a nawet stare stroje i tkaniny. Każdy, kto chce pomóc w tworzeniu wystawy, może to zrobić, dzwoniąc pod nr telefonu 793 577 794.

Kalendarz Wielokulturowy powstaje od 2012 roku, dzięki inicjatywie grupy Młodzi w Kulturze. Od początku współtworzą ją Marlena Dudek i Łukasz Zagrobelny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto