Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec rozpusty, śledzik kończy karnawał [przepisy]

Renata Napierkowska
Nadesłane
Wtorek do północy to ostatni dzień, kiedy można się zabawić, po nim następuje Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu czyli czasu pokuty i umartwiania się. Wstrzemięźliwość obowiązuje także w kuchni.

Mijają grzeszne czasy zajadania się pączkami, szynkami i kiełbasą. W śledzika po raz ostatni każdy starał najeść się i zabawić na zapas przed długim postem poprzedzającym Wielkanoc.
Nadchodzący Wielki Post wymagał od ludzi nie tylko skupienia, modlitwy, ale ograniczenia jedzenia zwłaszcza mięsa. Jako główne menu królowały na stołach śledzie i ryby, które łowiono w okolicznych stawach

– przypomina Alina Książek, gospodyni z Pławnina.

Post zacznie się w środę, a przed nami śledzik. Oto kilka przepisów ze śledziem w roli głównej.

Sałatka śledziowa

2 płaty matiasów, jabłko, 2 cebule czerwone, puszka fasoli czerwonej, 4 łyżki majonezu.

Jabłko i cebule pokroić w kostkę, matiasy pokroić w paski dodać odsączoną z zalewy fasole i 4 łyżki majonezu. Wszystko razem wymieszać, doprawić do smaku.

Śledzie marynowane w galarecie

3 słoiki śledzi marynowanych (400g z zalewą), 2 marchwie, mały seler, pietruszka, 2 liście laurowe, 10 ziaren ziela angielskiego, łyżeczka pieprzu ziarnistego, 1/2 łyżeczki soli, 1 i 1/2 litra wody, 1/2 litra zalewy od śledzi, 2 łyżki octu, 50 g żelatyny.

Warzywa pokroić na części, zalać wodą dodać sól ziele pieprz liść laurowy i ugotować. 1 litr gorącego wywaru przecedzić dodać żelatynę i mieszać aż się rozpuści. Wystudzić wywar z żelatyną. Do wystudzonego wywaru dodać 1/2 l zalewy ze śledzi i ocet. Całość doprawić ewentualnie solą. Do przygotowanych pojemników dodać plasterki warzyw, trochę cebuli ze słoika i 1 marynowanego śledzia. Można dodać groszek konserwowy, zalać zimną zalewą.

Śledzie po sarmacku

1/2 kg śledzi, 1/2 szklanki oleju, 5 łyżek miodu, 5 łyżek soku z cytryny, 2 cebule czerwone, pieprz kolorowy ziarnisty

Olej, sok z cytryny i miód podgrzać i często mieszać. Ostudzić, doprawić pieprzem do smaku. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Pokrojone na kawałki śledzie przełożyć cebulą i zalać zimną zalewą.

Śledź w sosie musztardowym

5 filetów śledziowych, 2 szklanki wody, 1/2 szklanki octu, 5 goździków, 5 ziela angielskiego, 3 liście laurowe, łyżeczka gorczycy, szczypta cynamonu, cebula pokrojona w plastry
Są to składniki marynaty którą trzeba zagotować i wystudzić.

Sos musztardowy:
cebula, kwaśne jabłko, 2 łyżeczki musztardy stołowej, 2 łyżeczki musztardy francuskiej, 2 łyżki śmietany, 2 łyżki jogurtu naturalnego

Do zimnej marynaty włożyć filety i marynować 24 godziny. Po tym czasie filety wyjąć i pokroić na 2 centymetrowe paski. Cebulę i jabłko pokroić w kostkę i posypać śledzie. Odstawić na około 2 godziny. Resztę składników wymieszać i przygotować sos. Sosem zalać śledzie i zostawić na noc.

Śledź smażony

60 dag płatów śledziowych, 2 cebule, szklanka śmietany, pieprz, mąka, olej do smażenia.

Opłukane płaty śledziowe oprószyć mąką i smażyć na oleju. Usmażone śledzie posypać cebulą i zalać śmietaną. Podawać z ziemniakami.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto