Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci Akademii Przyjaciół Pszczół wyłonieni

Informacja prasowa
Laureaci Akademii Przyjaciół Pszczół wyłonieni
Laureaci Akademii Przyjaciół Pszczół wyłonieni
Szkoły z województwa podkarpackiego pokonały ponad 2 500 zgłoszonych placówek. Jedną z czterech nagród głównych zdobył Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej, otrzymując sprzęt do pracowni przyrodniczej o wartości 4 500 zł. Dodatkowo wyróżniona została Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie., która jako nagrodę otrzymała przybory szkolne i pomoce naukowe programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Zadaniem konkursowym była realizacja zajęć edukacyjnych oraz opracowanie najciekawszych sposobów samodzielnej i realnej pomocy i ochrony zagrożonych wyginięciem tych pożytecznych owadów jakimi są zapylacze!

W ramach programu Akademii Przyjaciół Pszczół nagrodę otrzymał Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej. Swoją wiedzę teoretyczną dzieci utrwaliły podczas dwóch wizyt w pobliskich pasiekach, gdzie bezpośrednio mogli dowiedzieć się więcej o organizacji i hierarchii w rodzinie pszczelej. Uczniowie mogli zobaczyć królową roju, trutnie, robotnice roznoszące nektar po komórkach plastra oraz zbieraczki. Dzieci miały również okazję zapoznać się z urządzeniem pszczelarskim- miodarką, gdzie gotowy plaster z dojrzałym miodem zamknięty cienką warstwą wosku zostaje odsklepiony i odwirowany. W ramach wolnego czasu dzieci samodzielnie wykonały kilkanaście domków, które zostały rozwieszone w obrębie starego sadu. Wspólnie z zaprzyjaźnionym Kołem Łowieckim wzięły udział w przygotowaniu remizy śródpolnej pod nowe nasadzenia gatunkami drzew owocowych Aktywnie uczestniczyły w uzupełnianiu drzewostanu w remizach śródleśnych, które w przyszłości będą pełnić rolę bazy pokarmowej dla pszczół i zwierzyny leśnej. Uczniowie, jako członkowie Akademii Przyjaciół Pszczół samodzielnie wykonali tablicę informacyjną na temat pszczołowatych.

Interesującymi działaniami może pochwalić się wyróżniona Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie. W ramach Akademii dzieci udały się do pasieki, gdzie obserwowali pszczoły, nauczyły się obsługiwać narzędzia pszczelarskie. W Izbie Edukacji Pszczelarskiej dowiedziały się, skąd bierze się miód. Uczniowie siali rośliny miododajne sprzyjające pszczołom takie jak słonecznik, chaber, bławatek, orlik, czy łubin żółty. Uczyli się prawidłowej pielęgnacji tych roślin, ich naturalnej ochrony bez użycia chemii. Dzieci zachęcały społeczność lokalną do niesienia pomocy pszczołom, poprzez wręczanie edukacyjnych ulotek. Obserwowali pszczołę oraz pyłek pod mikroskopem, degustowali miód, uczyli się tworzyć nowe schronienia dla pszczół. Budowali gniazda dla pszczół dziko żyjących. Powstały liczne domki z gliny, pniaków, siana, bambusa, czy domki dla trzmieli z opuszczonego ptasiego gniazda oraz siana.

Organizatorem konkursu są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. wraz z partnerem merytorycznym Fundacją Nasza Ziemia. Konkurs skierowany był do placówek edukacyjnych w całej Polsce i miał na celu kształtowanie świadomości ekologicznej oraz poszerzanie wiedzy na temat pszczołowatych i ekosystemów, w jakich występują.

Placówki biorące udział w konkursie wykazały się niezwykłą pomysłowością i zaangażowaniem

w realizowanych przez siebie działaniach. Jury, złożone z przedstawicieli Zakładów Tłuszczowych
Kruszwica, wyłoniło najlepsze prace, biorąc pod uwagę m.in.:
• Kreatywność prezentowanych działań i realizowanych aktywności
• Wiedzę przekazaną uczestnikom Akademii Przyjaciół Pszczół poprzez realne działania
• Estetykę pracy
• Zaangażowanie dzieci oraz placówki i okolic
• Realne działania na rzecz ochrony pszczół

***
Kujawski z pierwszego tłoczenia to naturalny olej, który powstaje ze starannie wyselekcjonowanych nasion rzepaku. Aby te nasiona mogły powstać, kwiat rzepaku, podobnie jak większość innych roślin, musi zostać zapylony – to zadanie należy do pszczół i innych pszczołowatych: pszczolinek, trzmieli, bzygów czy murarek.
Kujawski to marka, która czerpie z natury, ale także się o nią troszczy. Dlatego postanowiła zwrócić uwagę na problem masowo ginących pszczół i organizuje akcję „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Głównym celem akcji jest upowszechnianie wiedzy na temat tego, jak każdy z nas może przyczynić się do ratowania pszczół.
Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” do tej pory:
- ponad 30 000 osób poparło Zasady Przyjaciół Pszczół,
-blisko 2 500 dzieci uczestniczyło w organizowanych w ramach Akademii pszczelich zajęciach wakacyjnych w 2013 r.,
- w sumie dzieci w wakacje spędziły ponad 800 godzin, poznając pszczeli świat,
- zorganizowaliśmy Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto