Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2011: Język polski poziom podstawowy [klucz odpowiedzi, test, arkusze]

Redakcja
Rozpoczęły się matury. Blisko 400 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło o godz. 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.Po dzisiejszym egzaminie opublikujemy arkusze z pytaniami i odpowiedzi.

ODPOWIEDZI:
[sc]Język polski podstawowy - klucz odpowiedzi (PDF)[/sc]
[sc]Język polski - sprawdź odpowiedzi![/sc]
[sc]JĘZYK POLSKI (POZIOM PODSTAWOWY) - ARKUSZ EGZAMINACYJNY[/sc]
[sc]Matura 2011: Zobacz tematy egzaminu z języka polskiego[/sc]
[sc]MATURA 2011 NA ŻYWO[/sc]

Niektóre z pytań jakie pojawiły się na maturze z języka polskiego 2011:

- Teksty czytania ze zrozumieniem: tekst o komunikacji i rozmowach z "Polityki" z 2003 roku pt. "Tylko się komunikujemy, a nie rozmawiamy"

Tematy długiej wypowiedzi:
- Porównaj świat rzeczywistości w wierszu: Adama Mickiewicza "Gdy tu mój trup" i marzeń w wierszu "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
- na podstawie 4 fragmentów "Granicy" oraz w odniesieniu do całości powieści należało omówić rozterki uczuciowe Justyny i opisać, jak osoby postronne widzą jej związek z Zenonem. Trzeba było też wymienić konsekwencje różnic tych relacji

OPINIE WARSZAWSKICH MATURZYSTÓW

- Było całkiem proste, najwięcej problemów sprawiły mi fragmenty "Chłopów" - mówi Agata z 3F z XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Warszawie. - Generalnie całkiem nieźle.
Ola z 3D z tego samego LO jest podobnego zdania. - Nie było najgorzej, każdy spodziewał się Mickiewicza - mówi maturzystka.
Ale pojawiają się skrajne głosy. - Nie wiem co było, dopiero schodzi ze mnie stres. Naprawdę nie wiem co mam powiedzieć - mówi w biegu uczeń z klasy informatyczno-matematycznej.
[sc]Internauci szukają przecieków testów maturalnych[/sc]
Po południu o godzinie 14 rozpocznie się dla chętnych egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Deklaracje chęci zdawania tego egzaminu wyraziło niecałe 10 proc. maturzystów.

Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.
[sc]Matura 2011 NaszeMiasto.pl[/sc]
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego; wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim lub włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Maturzysta można wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, informatyka oraz język łaciński i kultura antyczna.
[sc]Seks sposobem na lepsze wyniki?[/sc]
Z danych CKE, wynika, że najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest angielski - chce go zdawać 4/5 przystępujących do egzaminu, a wśród przedmiotów do wyboru - geografia i biologia. Egzaminy z tych przedmiotów chce zadawać po około 20 proc. maturzystów.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego; 23 maja 264 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 88 z ukraińskiego i 27 z litewskiego.

Pisemna sesja maturalna potrwa do 24 maja, ustna - do 27 maja.
[sc]Wyniki egzaminu możesz otrzymać na Facebooku[/sc]
Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 6 a 21 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów obowiązkowych, ma prawo do poprawki w sierpniu. Niezależnie od tego, niezadowoleni z wyniku egzaminu, lub chcący zdawać dodatkowe przedmioty mogą przystąpić do nich w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat.

Traktorem po maturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto