Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania służbowe kuszą pracowników? Co piąty Polak chce, żeby pracodawca znalazł mu mieszkanie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkania służbowe mogą być dla pracowników potężną pokusą, jednak jak dotąd oferują je tylko nieliczne firmy.
Mieszkania służbowe mogą być dla pracowników potężną pokusą, jednak jak dotąd oferują je tylko nieliczne firmy. pxhere.com
Wraz ze wzrostem mobilności zawodowej Polaków rośnie zapotrzebowanie na mieszkania służbowe. Firmy, które zaoferują je pracownikom, mogą na takiej inwestycji sporo zyskać.

Rośnie mobilność zawodowa Polaków, a wraz z nią zmienia się rynek nieruchomości – wynika z raportu przygotowanego przez Fundusz Mieszkań na Wynajem. Coraz więcej osób deklaruje, że przyjęłoby pracę w innym mieście, na przeszkodzie takim decyzjom często staje jednak kłopot ze znalezieniem w nowym miejscu odpowiedniego mieszkania. Na sytuacji tej mogą zyskać inwestorzy dysponujący mieszkaniami na wynajem – ale też firmy, którzy zaoferują swoim pracownikom mieszkania służbowe.

Mieszkania służbowe odpowiedzią na mobilność zawodową?

Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy w większości pracowali w miejscu zamieszkania, dziś jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników serwisu Praca.pl wynika, że aż 80 proc. zapytanych osób przyjęłoby pracę w innym mieście. Potwierdzają to dane statystyczne – w 2017 roku według GUS miejsce zamieszkania zmieniło ponad 400 tys. Polaków.

Nie wszystkie z tych osób przeprowadziły się oczywiście za pracą, jednak w obliczu rekordowo niskiego bezrobocia w kraju (5,8 proc. w sierpniu tego roku) znalezienie dobrej pracy coraz częściej oznacza wyjazd do innego miasta. Pracownicy migrują przede wszystkim z mniejszych miejscowości do dużych aglomeracji, gdzie ofert zatrudnienia jest więcej, a płace – wyższe. Konsekwencje tej sytuacji dla rynku nieruchomości są łatwe do przewidzenia.

– Dynamika rotacji pomiędzy miejscami pracy przekłada się na wzrost popytu na mieszkania do wynajęcia. Już nie tylko rodziny z dziećmi, osoby samotne i studenci poszukują mieszkań na wynajem. Coraz częściej zainteresowane takim najmem są firmy i ich pracownicy – wyjaśnia Rafał Malik, dyrektor Biura Zarządzania Najmem w Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Mieszkanie służbowe zachętą dla pracownika

W wielu branżach walka o pracownika rozpoczęła się już dawno. Żeby znaleźć wykwalifikowaną osobę na dane stanowisko, nie wystarczy już odpowiednio wysoka pensja. Benefity pozapłacowe w firmach stały się normą, a ich zakres często okazuje się czynnikiem decydującym przy wyborze firmy przez kandydata. W obliczu rosnącej mobilności zawodowej Polaków największym atutem pracodawcy może się jednak wkrótce okazać coś, co jak dotąd oferuje niewiele firm – służbowe mieszkania do wynajęcia.

Zobacz aktualne oferty mieszkań na wynajem na stronie lub w aplikacji Gratki

Ze wspomnianego już badania wynika, że co piąty ankietowany zdecydowałby się na zmianę pracy i przeprowadzkę do innego miasta, gdyby pracodawca zapewnił mu mieszkanie służbowe. Łatwo to zrozumieć, ponieważ rozwiązanie takie ma dla pracownika wiele plusów:

  • możliwość zamieszkania w pobliżu siedziby firmy,
  • skrócony czas dojazdów do pracy,
  • brak konieczności poszukiwania mieszkania do wynajęcia na własną rękę,
  • brak formalności związanych z wynajmem,
  • stabilny czynsz najmu,
  • co najmniej dobry standard wynajmowanych lokali.

Mieszkania służbowe – jako wychodzące naprzeciw realnym potrzebom pracowników – mogą stanowić potężny atut firmy, która zdecyduje się je oferować. W Polsce takie rozwiązanie to wciąż rzadkość, jednak zagraniczne firmy stosują je od dawna.

– Prym w wynajmowaniu mieszkań służbowych dla swoich pracowników wiodą zagraniczne firmy, które otwierają filie w polskich miastach i muszą zapewnić oddelegowanym na kontrakty pracownikom zakwaterowanie na czas pobytu w kraju – komentuje Rafał Malik. – Czas najmu jest dokładnie sprecyzowany. Może on być krótkoterminowy – od kilku dni do kilku miesięcy, lub długoterminowy – od roku do nawet 5 lat w zależności od branży.

[QUIZ] Sprawdź, czy dasz się oszukać! Pułapki w ogłoszeniach nieruchomości

Pracownik w delegacji też woli wynajem mieszkania

Nie tylko pracownicy migrujący do innego miasta są zainteresowani lokalami wynajętymi przez pracodawcę. Mieszkania służbowe są również atrakcyjne dla firm, które często wysyłają pracowników w delegacje. A jest ich bardzo dużo – z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że w 2016 r. w podróż służbową za granicę wyjechało milion osób. Łatwo się domyślić, że delegacji krajowych było równie dużo – wysyła na nie swoich pracowników ponad połowa firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W tej sytuacji coraz więcej firm decyduje się na wynajem mieszkań służbowych w największych miastach Polski.

– Ważnym odbiorcą najmu komercyjnego są – oprócz osób indywidualnych – firmy i korporacje, które wynajmują całe portfele mieszkań dla swoich pracowników – zauważa Rafał Malik. – Jest to atrakcyjna alternatywa dla kosztownych pobytów hotelowych czy rozdrobnionej oferty prywatnych właścicieli.

Podczas gdy znalezienie dla pracownika miejsca w hotelu może być w pewnych okresach problematyczne, mieszkania służbowe są zawsze dostępne, a do tego zapewniają większy poziom komfortu. Na rynku nieruchomości działa dziś wiele firm oferujących mieszkania na wynajem dostosowane do potrzeb firm – kompleksowo umeblowane i wyposażone w niezbędny sprzęt AGD, z gwarancją stabilnych warunków najmu przez cały czas trwania umowy.

Czy mieszkania służbowe staną się w Polsce standardem?

Trudno na razie prognozować, czy rosnąca mobilność zawodowa pracowników skłoni pracodawców do masowego inwestowania w mieszkania służbowe. Z pewnością nie w każdej branży walka o pracownika jest aż tak zażarta, by usprawiedliwiać wynajmowanie kilku czy kilkunastu mieszkań.

Wydaje się jednak pewne, że przynajmniej firmy często wysyłające swoich przedstawicieli w delegacje będą musiały rozważyć wynajem lokali mieszkalnych. Według analiz firmy Bookre rynek podróży służbowych urośnie o 5–12 proc. w ciągu najbliższych 2–3 lat. Z kolei koszt noclegów pracowniczych może rosnąć nawet o 7–10 proc. w skali roku. W takiej sytuacji mieszkania służbowe mogą się szybko okazać opłacalną alternatywą dla dotychczas stosowanych rozwiązań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkania służbowe kuszą pracowników? Co piąty Polak chce, żeby pracodawca znalazł mu mieszkanie - Gazeta Pomorska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto