Na cmentarzu głównym w Przemyślu nadal usuwa się ziemia Na cmentarzu głównym w Przemyślu nadal usuwa się ziemia

Na cmentarzu głównym w Przemyślu nadal usuwa się ziemia. (© Fot. przemysl.naszemiasto.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na cmentarzu centralnym w Przemyślu wciąż osuwa się ziemia, niszcząc kolejne groby. Sytuacja jest poważna, ale z podjęciem decyzji, co dalej, władze miasta muszą poczekać na ekspertyzę geologiczną.

Jeśli zabezpieczenie osuwiska będzie niemożliwe lub za drogie - trzeba będzie ekshumować nawet kilkaset grobów.

Na najnowszej części cmentarza ziemia po raz pierwszy osunęła się po wiosennych ulewach. Część grobów zapadła się, inne przesunęły się nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Wszystkie pochówki zostały wstrzymane. Rozpoczęto zabezpieczanie terenu między innymi robiąc odwodnienie. Ale niewiele to pomogło. Osuwająca się ziemia powoli niszczy kolejne nagrobki. Inne na razie nie są zagrożone, ale ludzie coraz bardziej boją się o miejsca spoczynku swoich najbliższych. Jak twierdzi wielu mieszkańców Przemyśla do takiej sytuacji musiało dojść. Ta część cmentarza powstała bowiem na dawnym wysypisku. Potwierdziła to także analiza dokumentów. Wynika z nich, że to miejsce nigdy nie nadawało się na cmentarz - twierdzą obecne władze Przemyśla.

Miasto już wydało 76 tysięcy złotych na sporządzenie dokumentacji geologicznej. Ma być gotowa do końca września. Dopiero wtedy będzie wiadomo, czy uda się zatrzymać osuwającą się ziemię i ile to będzie kosztowało. Może to być nawet 2 miliony złotych. Dlatego władze miasta rozważają ekshumację pochowanych w tej części cmentarza i przeniesienie grobów na inne nekropolie. Samorząd pokryje wówczas wszystkie związane z tym koszty.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!