Rozpoczyna się nowy rok liturgiczny w prawosławiu wschodnim Rozpoczyna się nowy rok liturgiczny w prawosławiu wschodnim

Rozpoczyna się nowy rok liturgiczny w prawosławiu wschodnim. (© Fot. kosciol.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nowy rok liturgiczny - czyli indyktion - rozpoczynają dziś wyznawcy prawosławia we wschodniej Polsce, posługujący się kalendarzem juliańskim. W pozostałych regionach Polski, gdzie prawosławni używają kalendarza podobnego do gregoriańskiego, jakiego używają katolicy - nowy rok liturgiczny przypadł 1 września.

Trzynastodniowa różnica w datach obchodzenia świąt w prawosławiu w różnych regionach bierze się ze stosowania różnych kalendarzy. Do I wojny światowej we wszystkich Kościołach prawosławnych obowiązywał kalendarz juliański, wprowadzony przez Juliusza Cezara w 46 rokiem przed Chrystusem. Data nowego roku liturgicznego przypadająca na początek września, została zatwierdzona już w IV wieku podczas Soboru Powszechnego w Nicei. Był to tak zwany styl bizantyjski. Poza Bizancjum używany był on także w południowych Włoszech do XVI-tego wieku i na Rusi do 1700 roku.

Do dziś w Kościele prawosławnym wyznacza początek roku liturgicznego. Początek roku wiąże się z przypadającym na 21 września świętem Narodzenia Bogurodzicy, które rozpoczyna cykl 12 wielkich świąt.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!