Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Rzeszowskie spacery gra pamięciowa” to kontynuacja przewodnika po Rzeszowie dla przedszkolaków

Katarzyna
K.Kapica
Na 48 kafelkach znajdują się obrazki przedstawiające znane rzeszowskie miejsca i atrakcje. Dzięki grze dzieci mogą trenować pamięć, słownictwo i kreatywność.

Najpierw był, wydany na wakacjach, miniprzewodnik „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków”. Nieduża książeczka miała zachęcać najmłodszych do aktywnego poznawania swojego miasta, a rodziców do tego, by chcieli spędzać wolny czas wspólnie z dziećmi. Najnowszy pomysł Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, czyli pamięciowa gra planszowa, to kontynuacja tej misji.

Trening pamięci

W niedużym kwadratowym pudełku mieści się 48 kafelków, a na nich obrazki przedstawiające rzeszowskie zabytki, atrakcje i popularne imprezy, m.in. ratusz, Muzeum Dobranocek, studnię na Rynku, pomnik Nalepy, czy Europejski Stadion Kultury. Autorem ilustracji, po raz kolejny jest Marcin Stachów.

- Wskazujemy na nich fajne miejsca, w których można wspólnie spędzić czas - tłumaczy Monika Marković z PSAR.

Gra przeznaczona jest dla 1-6 osób. Gracze zakrywają wszystkie kafelki (na rewersach znajdują się herby Rzeszowa) i próbują jednocześnie odkryć dwa takie same obrazki. Jeśli się uda, zabierają je do siebie, jeśli nie - odkładają na miejsce. Cała sztuka polega na zapamiętaniu, w którym miejscu leżały poszczególne kafelki i zebraniu do swojej puli jak największej ich liczby.

- Zachowanie szaty graficznej znanej już z przewodnika dla przedszkolaków może mylić i sugerować, że to gra dla najmłodszych dzieci. Tak naprawdę, w trakcie premiery, która odbyła się w grudniu, najlepiej bawiły się dzieci w wieku szkolnym. Chociaż myślę, że dorośli także nie będą się nudzić w trakcie rozgrywki - śmieje się Marković.

Dodatkiem do gry są pomysły na alternatywne wykorzystanie kafelków do zabawy. Można je znaleźć na stronie stowarzyszenia pod adresem gdziecko.pl.

- Grę można wykorzystać także do zabawy w sekwencje - gracz na 10 sekund wykłada kilka kafelków przed sobą, a pozostali uczestnicy muszą odtworzyć ich kolejność. Z czasem można zwiększać liczbę ilustracji do zapamiętania. Można też użyć kafelków do poszerzania wiedzy o mieście, rozwijania słownictwa i umiejętności wypowiadania się, na przykład poprzez opowiadanie historii na podstawie kilku wylosowanych obrazków. Małe dzieci mogą z kolei z ich pomocą uczyć się chociażby kolorów. Gra ma za cel także inspirowanie do zwiedzenia Rzeszowa. Bierzemy kafelki i jedziemy zobaczyć konkretne miejsce albo sprawdzamy, które atrakcje już znamy, a których jeszcze nie - tłumaczą w stowarzyszeniu.

Zagraj na miejscu

Gra kosztuje niecałe 30 zł, można ją kupić m.in. w Podziemnej Trasie Turystycznej. Chętni będą mogli także zagrać w nią w niedzielę w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury. Wtedy ze swoimi zajęciami rusza tam Rzeszowski Klub Rodzinny.

- To nasz najnowszy pomysł na zaktywizowanie rodzin do wspólnego spędzania czasu. W każdą niedzielę w godz. 15-18 będzie można przyjść całą rodziną, wziąć udział w zabawach, warsztatach itd. Rodzice znajdą chwilę oddechu, ponieważ na dzieci czekać będą animatorzy. Dostępne będą też egzemplarze naszej gry. Wszystkie atrakcje będą bezpłatne - mówi Marković.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto