Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starajmy się, by jak najdłużej istniały naturalne ekosystemy

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Ekosystem to jedno z podstawowych pojęć w ekologii. Określa się nim wszystkie zwierzęta, rośliny, mikroorganizmy oraz elementy środowiska, zależne od siebie i istniejące jako całość. Organizmy występujące na danym terenie to biocenoza, natomiast elementy nieożywione, takie jak kamienie i rzeki, nazywamy biotopem.

- Ekosystemy są niezbędną częścią życia, a zapewniane przez nie produkty i funkcje są
konieczne dla zapewnienia odpowiedniego poziomu życia człowieka, w tym rozwoju ekonomicznego i gospodarczego - mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju.

Na naszej planecie zdecydowaną większość stanowią ekosystemy wodne, m.in. morza, oceany, jeziora, stawy, rzeki. Najważniejszy dla ich rozwoju jest dostęp do światła (przejrzystość), choć znaczenie ma także ilość tlenu i twardość wody, a także zasolenie, głębokość zbiornika oraz rodzaj brzegu i podłoża. Wśród ekosystemów lądowych możemy wymienić łąki, doliny, góry i puszcze. Te charakteryzują się strefowością, zależną od szerokości geograficznej która wpływa na warunki klimatyczne w danym regionie. Życie na lądzie uzależnione jest od ilości światła, ciepła i dostępu do wody. Ekosystemy naturalne odnoszą się do w pełni funkcjonalnych regionów wytworzonych przez środowisko. Zaliczają się do nich między innymi góry, morza, lasy, oceany. Sztuczne to takie, w których ingerencja człowieka ma istotny wpływ na organizmy występujące na danym terenie. Ich przykładami mogą być sad, staw, park, łąka czy nawet całe miasto.

Środowisko zurbanizowane jest szczególnym przypadkiem ekosystemu, gdyż charakteryzuje się dużą ilością odpadów. Uniemożliwia to naturalną samoregulację i prowadzi do jego częstych zaburzeń. Dlatego miasto wymaga dużego wkładu energii, aby podtrzymać i zrównoważyć zachodzące w nim procesy. Wszelkie braki w tym zakresie prowadzą do pogorszenia się warunków dla większości organizmów oraz do niekorzystnych zmian w mikroklimacie, takich jak spadek temperatury zimą i wzrost zimą. Efektem jest obniżenie jakości życia.

- Przeciętny mieszkaniec miasta nie zastanawia się, skąd pochodzą rosnące lub żyjące obok niego rośliny i zwierzęta - zauważa prof. dr hab. Ludwik Tomiałojć z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. - Powinniśmy się starać, aby na obrzeżach miast jak najdłużej istniały pozostałości cennych naturalnych ekosystemów. Potrzebne to jest i dla trwania lokalnej przyrody, i dla możliwości przeniesienia kiedyś najcenniejszych populacji na miejsca zastępcze. Dla ludzi może to być wartościowe zdrowotnie i dydaktycznie.

Istnieją cztery podstawowe kryteria wyróżniające ekosystem. Jego fauna jest specyficzna i zawiera charakterystyczne gatunki, wśród których znajdują
się producenci, konsumenci i destruenci. Cały system musi być trwały i ustabilizowany,
a jego powierzchnia jest zależna od możliwości rozkładu, czyli musi w nim zachodzić pełna realizacja obiegów materii i przepływów energii.

- Ekosystemy wytwarzają wiele produktów, między innymi żywność, paliwa, drewno, woda - mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju. - Wśród jego Funkcji możemy też wymienić oczyszczanie powietrza, naturalny recykling odpadów czy zapewnienie wody. Są nimi także mechanizmy regulacyjne, za pomocą których przyroda kontroluje warunki klimatyczne oraz populacje ssaków, płazów i innych organizmów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto