Studenci oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Lwowskiego inwentaryzują zabytki na zapomnianym cmentarzu w Kowalówce w powiecie lubaczowskim. Pochowani tam zostali na przełomie XIX i XX wieku ukraińscy mieszkańcy wsi.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Studenci oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Lwowskiego inwentaryzują zabytki na zapomnianym cmentarzu w Kowalówce w powiecie lubaczowskim.

Pochowani tam zostali na przełomie XIX i XX wieku ukraińscy mieszkańcy wsi. Setki kamiennych nagrobków i krzyży wykonali mistrzowie pochodzący ze szkoły bruśnieńskiej kamieniarki. Stanowią więc ogromną wartość artystyczną oraz historyczną. Niestety stają się cennym łupem złodziei. W ub. roku na przykład ktoś ukradł kamienną rzeźbę wykonaną przez Grzegorza Kuźnierza.

Kilkudziesięciu Ukraińców z różnych stron Ukrainy a także z Polski odchwaszcza teren cmentarza, oczyszcza krzyże i nagrobki. Zamierzają przeprowadzić remont kaplicy i urządzić w niej lapidarium czyli miejsce przechowywania i prezentowania cennych okazów kamieni oraz fragmentów rzeźb.

Przedsięwzięcie to cieszy się dużym poparciem władz gminy Cieszanów.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!