Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu rozstrzygnięto konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

Norbert Ziętal
Dziesięciu finalistów ze szkół ponadpodstawowych z powiatu przemyskiego zmierzyło się w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Pierwsze miejsce zajęła Julia Senczyszyn (na fot).
Dziesięciu finalistów ze szkół ponadpodstawowych z powiatu przemyskiego zmierzyło się w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Pierwsze miejsce zajęła Julia Senczyszyn (na fot). Norbert Ziętal
W finale spotkało się dziesięcioro uczniów z powiatu przemyskiego, wyłonionych w eliminacjach.

Julia Senczyszyn (Gimnazjum w Krasiczynie) zajęła pierwsze miejsce w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Na drugim miejscu uplasował się Marek Karbowniczyn, na trzecim Radosław Januszczak (obaj Publiczne Gimnazjum w Birczy).

Dyplomy uczestnictwa otrzymało siedmioro pozostałych uczestników. Joanna Wolańska (Zespół Szkół w Nehrybce), Joanna Szpunar (Gimnazjum w Żurawicy), Adrian Hess (Gimnazjum w Krasiczynie), Michał Stadnik (Zespół Szkół w Hermanowicach), Kamil Chanas (Zespół Szkół w Grochowcach), Kamila Toczek (Zespół Szkół w Ostrowie) i Klaudia Rubacha (Gimnazjum w Żurawicy).

Rozstrzygnięty został również I powiatowy konkurs plastyczny „Podróż po Europie”. Wpłynęły aż 73 prace.

Pierwsze miejsce zajęła Oliwia Kocur, drugie miejsce Wiktoria Kalityńska. Obie ze Szkoły Podstawowej w Hermanowicach. Na trzecim miejscu uplasowała się Martyna Kruk z SP w Olszanach.

Zmagania konkursowe rozpoczęły się od odśpiewania przez uczennice po niemiecku, angielsku i polsku „Ody do radości”, hymnu Unii Europejskiej.

Kto podpisał Traktat Akcesyjny?

Finał składał się z dwóch części. W pierwszej, każdy z dziesięciu uczestników musiał udzielić odpowiedzi na dwadzieścia pytań testu. Uczniowie odpowiadali na pytania o literę, która stała się symbolem unijnej waluty euro. Kto w imieniu Polski podpisał Traktat Akcesyjny? Ile państw zostało przyjętych do UE 1 maja 2004 r., wtedy, gdy do tego grona wstąpiła Polska? Były też pytania dotyczące wcześniejszej historii UE. Choćby o nazwę traktatu, który ustanowił jedną Komisję i jedną Radę dla trzech Wspólnot Europejskich albo o to, jaką funkcję pełnił Jacek Saryusz - Wolski. Uczniowie musieli się również wykazać sporą wiedzą dotyczącą funkcjonowania różnych instytucji unijnych. Choćby tego, czym jest i co oznacza zasada programowania, jedna z podstawowych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej. Drugi etap to europejskie koło fortuny. Każdy uczestnik najpierw losował kraj unijny, a później musiał odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego państwa.

Żółte tulipany z okazji Święta Unii Europejskiej

- Wiedza o Unii Europejskiej jest obecnie bardzo potrzebna i na pewno każdemu się przyda. Dzisiaj dużo młodych ludzi emigruje z Polski do krajów Unii Europejskiej w różnych celach. Część chce zdobyć dalsze wykształcenie, inni wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. Z taką wiedzą na pewno łatwiej jest wystartować w dalsze, dorosłe życie - mówi Jan Pączek, starosta przemyski.

Organizatorami konkursu były nauczycielki Zespołu Szkół w Nehrybce Małgorzata Rysak i Edyta Szczygieł. Nagrody ufundowali starosta przemyski, wójt gminy Przemyśl, przemyskie biuro Europe Direct.

Po konkursie, z okazji Święta Unii Europejskiej, uczniowie rozdawali mieszkańcom Przemyśla żółte tulipany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto