Sąd Okręgowy w Rzeszowie stwierdził, że wójt Trzebowniska złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Z akt IPN wynika, że Józef Fedan był w połowie lat 80-tych konsultantem SB o pseudonimie Boryna. Sąd orzekł wobec lustrowanego 3-letni zakaz pełnienia wysokich stanowisk w administracji oraz kandydowania do Sejmu, Senatu, władz samorządowych i Parlamentu Europejskiego. Podczas procesu lustrowany zaprzeczał by współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa, zapewniał też,że na nikogo nie donosił i ma czyste sumienie. Wójt Trzebowniska przyznał, że w czasie, gdy kierował Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną w Jasionce rozmawiał z funkcjonariuszem SB. Twierdził jednak, że w rozmowach był pytany o tematy rolnicze, a nie sprawy polityczne i personalne.

Lustrowany podpisał w 1985 r. zobowiązanie do zachowania w tajemnicy rozmów prowadzonych z SB. Wójt Trzebowniska wyjaśnił, że zrobił to pod dyktando esbeka i "dla świętego spokoju".


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!