Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Z optymizmem patrzymy w przyszłość" - 10 lat Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

ŁS
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, znane w całym kraju z innowacyjnych rozwiązań umożliwiających powszechny dostęp do zasobów muzealnych, obchodzi swoje dziesiąte urodziny.

Rzadka umiejętność pokazywania kulturowego dziedzictwa regionu na tle szerokiej ponadnarodowej perspektywy pozwala Muzeum z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jubileusz stał się okazją do zorganizowania wystawy rzeźb, rysunków i medali tworzącego od trzydziestu lat w Stanach Zjednoczonych, a pochodzącego z pobliskiego Ulanowa Andrzeja Pityńskiego.

Historia

Utworzone w 1999 r., Muzeum Regionalne w Stalowej Woli było pierwszą instytucją tego typu w mieście. Od 2005 roku Muzeum ma status Muzeum Rejestrowanego, copotwierdza wysoki poziom merytoryczny działalności placówki oraz znaczenie posiadanych przez nią zbiorów. Początek zbiorom muzealnym dali mieszkańcy miasta i regionu, natomiast decydującym dla powstania Muzeum i określenia jego profilu był zbiór ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego. Obecnie Muzeum posiada cztery działy zbiorów, z czego kolekcja szkła i porcelan art déco oraz kolekcja prac Alfonsa Karpińskiego należą do jednych z lepszych w Polsce. Dzisiaj Muzeum to nowoczesna, otwarta na publiczność instytucja, o ukształtowanym profilu, która za swoją działalność aż ośmiokrotnie otrzymała nagrody i wyróżnienia w konkursach Ministerstwa Kultury na wydarzenie muzealne roku, w tym dwukrotnie pierwszą nagrodę i statuetkę Sybilli. Swoją pozycję zawdzięcza nowatorskim
działaniom, projektom i inicjatywom. Obok działalności wystawienniczej placówka jest inicjatorem i wykonawcą projektów kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Należy do nich „Autoportret”, „Szlak Gniazd Rodowych Lubomirskich” „Szlak architektury art déco. Stalowa Wola, Lwów” czy unikalne wydarzenie, jakim jest niezwykle atrakcyjna multimedialna wystawa ukazująca historię Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Przyjazne i dostępne. Wyjątkowe muzeum bez barier

Niezmiernie ważnym obszarem działalności muzeum jest edukacja. Dlatego obok różnych form zajęć, takich jak lekcje muzealne, warsztaty plastyczne, archeologiczne, etnograficzne, interaktywne gry i zabawy, prowadzonych przez Dział Edukacyjny oraz Centrum Edukacji Artystycznej, muzeum stwarza możliwość udziału osobom niepełnosprawnym w przygodzie z kulturą. Muzeum prowadzi także szkolenia i koordynuje działania w zakresie dostępności polskich muzeów dla osób niepełnosprawnych. Uczestnicy szkoleń - muzealnicy przekonują się, że poprzez zmianę postaw animatorów kultury i jej odbiorców, oraz wprowadzanie programów edukacyjnych możliwe jest zrealizowanie idei szerokiego dostępu do kultury dla wszystkich, którzy jej poszukują.

Najkrótszą charakterystyką Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli mogą być więc słowa: muzeum otwarte i przyjazne.

Jubileusz

Uroczysty wernisaż prac Andrzeja Pityńskiego stanie się głównym akcentem obchodów 10-lecia Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Ekspozycji rzeźb towarzyszyć będzie muzyczna ilustracja, koncert w wykonaniu Konrada Mastyły i Kingi Rataj z krakowskiej Piwnicy pod Baranami oraz prezentacja największych realizacji Pityńskiego.

Tworzący od trzydziestu lat w Stanach Zjednoczonych Pityński cieszy się sławą znakomitego twórcy rzeźby pomnikowej. Poprzez tematykę rzeźb stał się ambasadorem polskiej historii. Stworzył wiele monumentów, które znajdują się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale też i w Polsce. Widoczne w nich jest poczucie godności, bohaterstwo, a także tragizm losów narodu polskiego na przestrzeni wieków. Styl i charakter prac artysty jest całkowicie zdominowany przez niezależność, nietuzinkowość poglądów i odwagę w ich głoszeniu zarówno dłutem jak i słowem.

Otwarcie wystawy ”OSTATNIA SZARŻA CZYLI POLSKI DUCH WOLNOŚCI” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli w dniu 18.09.2009 r.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: "Z optymizmem patrzymy w przyszłość" - 10 lat Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto