Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Maliwiecki, dyrygent Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Avanti obchodził 20 lat pracy artystycznej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
20 lat pracy artystycznej obchodził w sobotę Grzegorz Maliwiecki, dyrygent i kapelmistrz Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Avanti. Jubileusz świętowano w jaćmierskiej świątyni, gdyż to właśnie tu 20 lat temu zabrzmiały pierwsze dźwięki nowo powstałej grupy orkiestrowej pod batutą jubilata.

W uroczystości wzięło udział wielu gości. Wśród nich byli m.in. minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, Grzegorz Nieradka, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł Piotr Uruski, rektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku Mateusz Kaczmarski, burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski oraz obecny i były dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Sanoku Tomasz Tarnawczyk i Andrzej Smolik.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta zagrała po raz pierwszy w dniu 3 sierpnia 2003 r. podczas Nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w parafii w Jaćmierzu. Wówczas 12 młodych ludzi, szkolących się przez niespełna miesiąc pod okiem Grzegorza Maliwieckiego, odegrało Apel Jasnogórski oraz pieśń „Czarna Madonno”. Z czasem do grupy dołączały kolejne osoby z Jaćmierza i pobliskich miejscowości. Dzięki uprzejmości śp. Zygmunta Komisarza, ówczesnego prezesa OSP w Jaćmierzu, młodzież otrzymała dostęp do sali Remizy Strażackiej, w której można było prowadzić zajęcia. Bardzo szybko orkiestra stała się wizytówką miejscowości.

W 2006 roku, przy MOD powstała, jako pierwsza w powiecie sanockim, taneczna grupa mażoretek, którą założyła żona dyrygenta Agnieszka Maliwiecka. Od tego momentu zespół taneczny nierozłącznie towarzyszy orkiestrze dętej.

Na pierwsze sukcesy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jaćmierza nie trzeba było długo czekać. Już w 2007 r. na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Głogowie Małopolskim orkiestra zdobyła aż 3 wyróżnienia: dla najlepszego solisty Tomasza Sowy, dla najlepszego tamburmajora Agnieszki Maliwieckiej i za najlepszą prezentację orkiestry w przemarszu. W 2008 r. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jaćmierza pod batutą Grzegorza Maliwieckiego zdobyła I miejsce w konkursie musztry paradnej podczas Regionalnego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Busku Zdroju. 2009 rok zapisał się zdobyciem dwóch wyróżnień, za najlepszy dobór repertuaru oraz dla najlepszego dyrygenta województwa podkarpackiego Grzegorza Maliwieckiego podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Iwoniczu Zdroju. W tym samym roku odbył się Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP w Krynicy Zdroju, gdzie MOD za pokaz musztry paradnej otrzymała III miejsce.

Rok 2010 przyniósł I miejsce w konkursie scenicznym oraz I miejsce w konkursie musztry paradnej Regionalnego Przeglądu Orkiestr OSP w Krynicy Zdroju. Rok później, podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Brzozowie orkiestra zdobyła wyróżnienia za pokaz musztry paradnej oraz dla najlepszego tamburmajora Agnieszki Maliwieckiej. XII Regionalny Przegląd Orkiestr Dętych OSP w Opatowie w 2012 r. zakończył się I miejscem w konkursie scenicznym i tą samą lokatą w pokazie musztry paradnej. W 2013 r. podczas kolejnej edycji Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr OSP w Cieszanowie orkiestra uplasowała się na II miejscu w konkursie scenicznym i zdobyła najwyższą lokatę za pokaz musztry paradnej oraz wyróżnienie dla najlepszego tamburmajora orkiestr województwa podkarpackiego Agnieszki Maliwieckiej.

Rok 2014 to czas przełomowy, w którym orkiestra wraz ze swoim dyrygentem Grzegorzem Maliwieckim oraz zespołem tanecznym, z powodu narastających problemów zakończyła współpracę z OSP w Jaćmierzu i przeniosła swoją siedzibę do Sanoka. Tu przyjęła oficjalną nazwę Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta Avanti. Jej sponsorem generalnym został Bolesław Wolanin, właściciel Firmy Avanti w Sanoku. Fakt zmiany siedziby – znajdującej się w Spółdzielni Mieszkaniowej Autosan w Sanoku – otworzyły przed dyrygentem oraz SMOD Avanti wiele nowych możliwości i perspektyw rozwoju. To zaś skutkowało kolejnymi sukcesami – tym razem nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami, czego przykładem jest zdobycie I miejsca i nagrody pieniężnej podczas XII Międzypowiatowego Festiwalu Orkiestr Dętych Polichna 2014, a w 2015 r. występ w Londynie podczas międzynarodowego turnieju piłki siatkowej i uświetnienie uroczystości otwarcia polskiej szkoły w stolicy Wielkiej Brytanii.

W tym samym roku orkiestra zdobyła w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych – ZŁOTĄ LIRĘ 2015 i Złote Pasmo Festiwalu oraz I miejsca za Brawurowy Pokaz Musztry Paradnej. Rok później wzięła udział w uroczystości 760-lecia Lwowa i uczestniczyła w Ogólnopolskim Festiwalu Paradnych Orkiestr Dętych w Rowach nad morzem, gdzie zdobyła I miejsca w kategorii musztr paradnych oraz II miejsca w konkursie scenicznym. W 2017 r. przypadło jej kolejne Złote Pasmo na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Lira w Rybniku i w tym samym roku w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Niemczech otrzymała III miejsca w kategorii musztr paradnych oraz IV w konkursie scenicznym, w którym udział brało 35 orkiestr z całej Europy. W 2018 r. dała się poznać widzom podczas Festiwalu Lawendy we Francji oraz ponownie w roku 2022. Koncertowała także w Rzymie w 2018 r. Podczas Festiwalu Orkiestr w Bosel w Niemczech w 2019 r. zdobyła III miejsca w konkursie scenicznym. I miejsce w kategorii najlepszy dyrygent festiwalu otrzymał Grzegorz Maliwiecki.

W roku 2021 SMOD Avanti uczestniczyła w Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczecinie zdobywając I miejsce w kategorii musztr paradnych, Puchar Prezydenta Szczecina oraz wyróżnienie dla najlepszej grupy tanecznej mażoretek. Rok później podczas Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Cheb w Czechach zdobyła I miejsca za pokaz musztry paradnej. W tym samym, 2022 r., orkiestra zdobyła I miejsce w kategorii Big Band podczas Festiwalu w Niemczech w Bosel. W 2023 r. wywalczyła I miejsce oraz nagrodę pieniężną wysokości 5 tys. zł za Najlepszą Prezentację Musztry Paradnej podczas Festiwalu Orkiestr w Świeciu. W lipcu br. SMOD Avanti zdobyła I miejsce w kategorii Show Parada w Luksemburgu, rywalizując z orkiestrami z USA, Grecji, Niemiec i Włoch.

Warto podkreślić, że w roku 2017 Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta Avanti otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta Sanoka za działalność kulturalną i promocję regionu na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Natomiast 2018 r., przyniósł Nagrodę Miasta Sanoka w Dziedzinie Kultura i Sztuka dyrygentowi Grzegorzowi Maliwieckiemu.

Prowadzone przez jubilata zajęcia muzyczne wzbudzają duże zainteresowanie. Dowodem tego jest obecność w szeregach orkiestry uczniów pochodzących nie tylko z miasta Sanoka, ale też z powiatów: sanockiego, brzozowskiego i leskiego.

Z okazji jubileuszu minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski przekazali orkiestrze dwa instrumenty, suzafony, które zakupiła Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza Grupa Orlen. Są to bardzo cenne instrumenty, które kosztują po 30 tys. zł każdy. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grzegorz Nieradka odznaczył jubilata odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grzegorz Maliwiecki, dyrygent Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Avanti obchodził 20 lat pracy artystycznej [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto