Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już 11 dni trwa okupacja lasu w Nadleśnictwie Bircza, niedaleko Przemyśla [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Już 11 dni trwa okupacja lasu w Nadleśnictwa Bircza, niedaleko Przemyśla, prowadzona przez działaczy Inicjatywy Dzikie Karpaty.
Już 11 dni trwa okupacja lasu w Nadleśnictwa Bircza, niedaleko Przemyśla, prowadzona przez działaczy Inicjatywy Dzikie Karpaty. Inicjatywa Dzikie Karpaty
Już 11 dni trwa okupacja lasu w okolicach Makowej, przy drodze z Przemyśla do Arłamowa i dalej w Bieszczady. Protestujący domagają się przede wszystkim utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.

- Przez ostatnie dni udało nam się rozbudować i usprawnić obóz. Wraz z podróżnikiem Łukasz Supergan, zawiesiliśmy kolejną platformę z namiotem

- twierdzą działacze Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Jak wyjaśniają, platformę z namiotem umieściliśmy ją w bardzo cennym przyrodniczo wydzieleniu 176-b, gdzie zostało zinwentaryzowanych 76 stanowisk gatunków chronionych mchów, porostów i wątrobowców, w tym bardzo rzadkich, zagrożonych wyginięciem.

- Tak, w takich miejscach właśnie prowadzone są wycinki

- przekonują ekolodzy.

- Platforma usytuowana jest na oznaczonej jodle. W jej pobliżu pomarańczowe kropki widnieją również na wielu innych drzewach. Dzięki takiej lokalizacji jesteśmy w stanie uratować całkiem spory fragment lasu

- dodają.

Starania o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego trwają już kilkadziesiąt lat

Pierwsze starania o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego miały miejsce już kilkadziesiąt lat temu. Działania zintensyfikowano w latach 90. ub. wieku. W 2000 r. zmieniły się przepisy, według których zgodę na utworzenie parku muszą wydać m.in. samorządy. Te, a zwłaszcza ich mieszkańcy, w większości nie popierają takiej inicjatywy.

Także przedstawiciele Lasów Państwowych od lat twierdzą, że obecna ochrona lasów na tych terenach jest wystarczająca i przynosi dobre efekty przyrodnicze.

- W połowie XIX wieku lesistość tego regionu spadła do niecałych 32 proc., lecz od 75 lat szybko rośnie i przekracza 60 proc. (i to bez parków narodowych). W wypadku południowej części powierzchnia zajmowana przez lasy zwiększyła się w tym okresie jeszcze bardziej, bo z ok. 40 proc. do ponad 90 proc. Ta spektakularna przemiana krajobrazu dokonała się w dużej mierze dzięki pracy leśników

- argumentują leśnicy w obszernej analizie zamieszczonej na stronie Nadleśnictwa Bircza.

Jak przekonują "Lasy zarządzane przez nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie należą do najbardziej zasobnych, mających najwyższy średni wiek, największy udział drzewostanów ponadstuletnich oraz gatunków liściastych, najwięcej martwego drewna.

Ponadto przodujących też pod względem mnogości i liczebności cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt, w tym tak spektakularnych jak niedźwiedź, ryś, żbik, żubr lub wilk.

Już 11 dni trwa okupacja lasu w Nadleśnictwa Bircza, niedaleko Przemyśla, prowadzona przez działaczy Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Już 11 dni trwa okupacja lasu w Nadleśnictwie Bircza, niedal...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto