Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda „Semper Fidelis” dla jarosławianki Elżbiety Rusinko

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Elżbieta Rusinko, laureatka nagrody IPN „Semper Fidelis” z 2021 roku – Warszawa, 8 października 2021 roku.
Elżbieta Rusinko, laureatka nagrody IPN „Semper Fidelis” z 2021 roku – Warszawa, 8 października 2021 roku. Mikołaj Bujak (IPN)
Elżbieta Rusinko, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu oraz Stowarzyszenia Dziedzictwo Kresów znalazła się wśród laureatów III edycji Honorowej Nagrody "Semper Fidelis" przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Elżbieta Rusinko

Urodziła się 9 września 1966 roku. Jest nauczycielką historii i dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy. Pracę zawodową łączy z aktywną działalnością na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego. Od kilkunastu lat pełni funkcję prezesa jarosławskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jest także prezesem stowarzyszenia „Dziedzictwo Kresów”.

Dzięki jej otwartości na współpracę z IPN oraz warszawskim Domem Spotkań z Historią w Jarosławiu odbywają się cykliczne spotkania, prelekcje i wykłady na temat dziejów dawnych rubieży. Z jej inicjatywy od 2009 roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. Wystawy, prelekcje, koncerty i spotkania autorskie z roku na rok przyciągają coraz większą publiczność. Celem imprezy jest ukazanie różnorodności narodowościowej, kulturowej i religijnej dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej.

Elżbieta Rusinko jest także inicjatorką Festiwalu Piosenki Kresowej, Jarosławskiej Księgi Kresowian oraz Galerii Kresowej. Dzięki niej na Starym Cmentarzu w Jarosławiu stanął pomnik Ofiar Ludobójstwa Ukraińskich Nacjonalistów. Kultywując pamięć o przeszłości, Elżbieta Rusinko nie zapomina o teraźniejszości, z zaangażowaniem niosąc pomoc rodakom za wschodnią granicą. Za dokumentowanie polskiego dziedzictwa w tej części regionu oraz za kultywowanie pamięci o przodkach i ofiarach zbrodni wołyńskiej została odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Semper Fidelis” dla Elżbiety Rusinko

Pani Elżbieta nagrodę „Semper Fidelis” odebrała w piątek, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Statuetki laureatom wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz jego zastępca dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk.

– Wspominamy dziś rubieże Rzeczypospolitej, ziemie, które przywołują cierpienie i mówią o życiu wielu pokoleń Polaków. Życiu na ziemi, którą uprawiali, ale też ziemi, w którą wsiąkła polska krew – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas gali.

– Jesteście bardzo ważnym ogniwem w polskiej sztafecie narodowej pamięci. To dzięki Waszej codziennej działalności serce Polski bije do dziś we Lwowie, Grodnie, Żytomierzu i wielu innych miejscach – podkreślił prezes IPN, zwracając się do uhonorowanych Nagrodą „Semper Fidelis.

Honorowymi gośćmi gali byli Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz sędzia Bogusław Nizieński, żołnierz podziemia niepodległościowego, kanclerz Kapituły Orderu Orła Białego.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Litwy Eduardas Borisovas, doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś i sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

Uroczystość uświetnił występ kwartetu smyczkowego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Uroczystą galę wręczenia nagród IPN „Semper Fidelis” możecie zobaczyć w załączonym wideo (O Pani Elżbiecie Rusinko jest od - 1:00:35 minuty).

">

Czym jest nagroda „Semper Fidelis”?

Zmiana granic po 1945 r. sprawiła, że część wielowiekowego dziedzictwa Rzeczypospolitej znalazła się na terenie obecnej Ukrainy, Białorusi, Litwy. Dawne rubieże po dziś dzień stanowią jednak źródło naszej narodowej tożsamości, tradycji i kultury.

Instytut Pamięci Narodowej w 2019 roku ustanowił Nagrodę „Semper Fidelis” – honorowe wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom społecznym i instytucjom, które w szczególnie aktywny sposób dbają o zachowanie i upowszechnianie kresowej spuścizny.

Co roku Kapituła Nagrody przyznaje pięć nagród, z których jedna może zostać nadana post mortem. Laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę i dyplom.

Uhonorowanie tych, którzy poświęcają swe życie ratowaniu polskich śladów i utrwalaniu pamięci o historii Kresów Wschodnich jest naszym obowiązkiem i wyrazem wdzięczności za ich trud i wierność ideałom Rzeczypospolitej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto