Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy, dokąd wybrać się z dziećmi w Toruniu w długi weekend związany z majowymi świętami

mkr, red.
Archiwum Muzeum Okręgowego w Toruniu
W programie placówek kultury na majowy weekend są propozycje spędzenia czasu nie tylko na biernym słuchaniu czy oglądaniu, ale i na twórczym działaniu.

Warsztaty i zajęcia plastyczne przygotowały m.in. Muzeum Okręgowe i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Wydrukować Kopernika

Już w piątek w Ratuszu Staromiejskim (o godz. 11) będzie można przygotować się do Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja, wykonując biało-czerwone kotyliony do noszenia w klapie. A po pracy, dla wytchnienia, będzie można posłuchać w ratuszowych salach legend i opowieści, dotyczących początków Państwa Polskiego.

Kto kotylion już ma, może zamiast na Rynek Staromiejski, skierować kroki na ul. Łazienną. O godz. 11.00 w Muzeum Historii Torunia rozpocznie się gra edukacyjna „W poszukiwaniu wolności”. Uczestnicy, w wieku od 10 lat, będą rozwiązywać zadania związane z dziejami niepodległościowych walk Polaków.

Dla ambitnych są warsztaty, na które zaprasza Dom Mikołaja Kopernika. Można tam zostać drukarzem i to nie byle jakim - do wydrukowania będzie epokowe dzieło patrona placówki „De revolutionibus orbium coelestium...” - „O obrotach sfer niebieskich”. Uczestnicy zajęć drukować będą przy użyciu zrekonstruowanej prasy z czasów Mikołaja Kopernika - na szczęście nie całą księgę, ale jedną jej kartę.

Prawie jak od Diora

W sobotę 30 kwietnia sympatyków zajęć plastycznych (rodziny z dziećmi w wieku od 7 lat) zaprasza CSW. Inspiracją do własnej twórczości ma stać się wystawa „Art next to Fashion” - „Sztuka obok mody”. To kolejna w toruńskiej placówce po pamiętnych „Cudach niewidach” ekspozycja z pogranicza sztuki „wysokiej” i projektowania ubiorów, ukazująca ich wzajemne oddziaływania oraz społeczne konteksty mody. Wystawa pokazuje nie tylko przykłady haute couture, ale też fotografie, filmy i biżuterię (na wystawie „Cuda nie-widy” można było zobaczyć naszyjniki z utwardzonych łez, tym razem pokazywane są ozdoby z... owadów).

Zainspirowani wystawą uczestnicy warsztatów stworzą płaszcze przeciwdeszczowe według własnych projektów.

Warsztaty powtórzone zostaną w niedzielę 1 maja, tym razem dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 7 lat.

Również w sobotę i w niedzielę - o godz. 11.00 i 14.00 - na zajęcia zatytułowane „Kre-Akcje” zaprasza Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.

Biało-czerwone pierniki

W poniedziałek 2 maja na zajęcia ponownie zaprasza Muzeum Okręgowe. O godz. 11.00 w Domu Kopernika znów będzie można wcielić się w dawnego drukarza.

Kto lepiej niż w drukarni czuje się w kuchni, może wziąć od godz. 11.00 udział w warsztatach w dawnej fabryce Weesego przy Strumykowej, czyli Muzeum Toruńskiego Piernika, w warsztatach zdobienia ciastek narodowymi barwami.

Przez cały poniedziałek wszystkie oddziały Muzeum Okręgowego zapraszają na kuratorskie oprowadzanie po wystawach. Szczególnie warte polecenia jest spotkanie o godz. 12.30 na drugim piętrze Ratusza Staromiejskiego przy cieszącej się ogromnym powodzeniem, a wkrótce zamykanej wystawie „Kossakowie. Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów…”, prezentującej malarskie i literackie dokonania słynnej wielopokoleniowej artystycznej rodziny. Interesująco brzmi też tytuł spotkania, na które w poniedziałek o godz. 13.00 zaprasza Muzeum Historii Torunia. Będzie mowa o „Blaskach i cieniach dnia powszedniego w PRL-u, czyli modzie i życiu codziennym”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto