Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja apeluje do mieszkańców powiatu leżajskiego: Nad wodę zabierzcie zdrowy rozsądek

Małgorzata Motor
123rf.com
Rozmowa z policją o bezpiecznym wypoczynku nad wodą. Funkcjonariusze apelują do mieszkańców powiatu leżajskiego, by nad wodę zabierali przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Policja ostrzega wszystkich, którzy wypoczywają nad wodą. O czym należy pamiętać, żeby wypoczynek nie zamienił się w tragedię?

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a przede wszystkim zabrać nad wodę zdrowy rozsądek. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Ważne, aby przestrzegać regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się też do uwag i zaleceń ratownika.

Kiedy w ogóle nie należy wchodzić do wody?

Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni). Nie pływajmy w czasie burzy i mgły, kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów, a także gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy też rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody skropmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. Nie pływajmy również w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów, a przede wszystkim nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”. Warto wiedzieć, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

Nigdy nie należy też wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Czego należy się jeszcze wystrzegać nad wodą?

Pływania na czczo, bo wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku. Zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Nie przeceniajmy też swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, żebyśmy byli widoczni dla innych w wodzie.

Czy po wyjściu z wody też trzeba stosować się do jakichś zasad?

Oczywiście, po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer, a po godzinie można zorganizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywajmy też w wodzie zbyt długo ani nie wchodźmy do niej po zbyt krótkiej przerwie. Poza tym intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek, szczególnie dotyczy to dzieci. Poza tym jeśli nie chcemy się przeziębić, to po skończonej kąpieli przebierzmy się w suche ubranie, nie przebywajmy w mokrych rzeczach na wietrze - możemy doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.


Zobacz też: 39-latek utonął w Bałtyku na oczach krewnych

Źródło:TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lezajsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto