MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przemysław Kunysz, ornitolog z Przemyśla: Pomagajmy ptakom w zimie, dokarmiajmy je z rozwagą

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Przemysław Kunysz.
Przemysław Kunysz. Archiwum
Rozmowa z Przemysławem Kunyszem, ornitologiem z Przemyśla, o ptasim świecie, potrzebie pomocy ptakom w zimie oraz o tym, jak ludzie mogą skorzystać, wychodząc z domu i obserwując ptaki.

Niedawny atak zimy, z dużymi opadami śniegu, nieco zaskoczył ludzi. Czy w ptasim świecie było podobnie?

- Wraz z opadem śniegu ptaki zaczęły zbliżać się do siedzib ludzkich, w poszukiwaniu pokarmu. I trzeba byłoby im pomóc.

W jaki sposób?

- Dokarmiając je. Najlepszym sposobem jest wyłożenie ptasiej potrawy z zawartością tłuszczu. Najlepsze są nasiona roślin oleistych, w tym słonecznik. Niełuskany można kupić w workach nawet po 20 kg. Sikorki dokarmiajmy słoniną, musi być ona świeża i nie może być solona. Bardzo dobrym pokarmem są płatki owsiane zmieszane z tłuszczem. Może to być łój, smalec, margaryna.

Gdzie najlepiej organizować ptasią stołówkę?

- W miejscu widocznym dla ptaków. Nie w pobliżu krzewów, gdzie mogłyby się czaić koty lub inne zwierzęta polujące na ptaki. Dobrze, jeżeli jest to typowy karmik, z zadaszeniem. Wtedy pokarm nie namaka.

W miastach ludzie lubią dokarmiać ptaki wodne.

- To osobny temat. Pokarm powinien być świeży. Nie chleb, ale ziarna zbóż. Jednak wrzucajmy go do wody, bo ptaki wodne muszą mieć pokarm namoczony.

Anomalie pogodowe, które obserwujemy w ostatnich latach, mają wpływ na ptasi świat?

- Tak. Zimy mamy coraz cieplejsze. To powoduje, że wiele ptaków postanawia zostać u nas na zimę. O ile takie zjawisko było powszechne na zachodzie Polski, gdzie zostawały szpaki, zięby, rudziki, strzyżyki, o tyle na wschodzie Polski zimy były na tyle chłodne, że te ptaki uciekały. Od pięciu lat widzę, że i u nas te gatunki ptaków starają się przezimować. To rudziki, kapturki, pokrzywnice, strzyżyki, ziemby. Co roku w większej liczbie.

Teraz siedzimy w domu i oglądamy ptaki i przyrodę w Internecie...

- A zachęcam do wyjścia na świeże powietrze. Choćby do własnego ogrodu, sadu, czy lasu. Można porobić zdjęcia, aparatem czy nawet smartfonem, a potem w Internecie odszukać, jaki gatunek udało się nam sfotografować. Można wrzucić pytanie na jakąś grupę ornitologiczną na Facebooku, pasjonaci nam pomogą. Obserwacja ptaków to same korzyści. Jest to ciekawe zajęcie, a ponadto mamy okazję wyjść na zewnątrz, poruszać się, pooddychać świeżym powietrzem.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto