MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Podkarpackim w Krośnie zabrzmi zabytkowy Pleyel. Fortepianowe ballady zagra Marek Bracha

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Miłośnicy muzyki będą mieli niepowtarzalną okazję do usłyszeć dźwięki instrumentu z czasów Chopina. Z recitalem fortepianowym w Krośnie wystąpi Marek Bracha, znakomity, wszechstronny pianista i promotor kultury polskiej.

Koncert odbędzie się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, 23 października (niedziela), o godzinie 17.

To autorski recital fortepianowy oparty o gatunek ballady fortepianowej, przygotowany i wykonywany przez artystę z okazji obchodów 200-lecia polskiego romantyzmu.

- Fryderyk Chopin, uznawany za twórcę fortepianowej ballady jako gatunku muzycznego, w słowach kierowanych do innego wybitnego kompozytora Roberta Schumanna przyznał, że do skomponowania jego ballad zainspirowały go niektóre wiersze Adama Mickiewicza. Zatem „Ballady i Romanse” wydane w 1822 roku dały początek nie tylko epoce romantyzmu w Polsce, lecz leżą także u źródeł chopinowskiej ballady, która weszła na stałe do kanonu gatunków fortepianowych uprawianych przez wielu późniejszych kompozytorów - informuje Marek Pastuszak z krośnieńskiego muzeum.

W programie niespełna godzinnego recitalu znajdą się nie tylko utwory Chopina, ale także ballady skomponowane przez Brahmsa czy Bethovena. Muzyka będzie przeplatana komentarzem pianisty, wygłaszanym z właściwą mu swadą.

Program recitalu:

  • L. van Beethoven – Bagatele op. 126 (powstałe w 1823, rok po „Balladach i Romansach” Mickiewicza)
  • F. Chopin – Ballada F-dur op. 38
  • J. Brahms – Ballada d-moll op. 10 nr 1
  • T. Tellefsen – Ballada c-moll op. 28

Wstęp na koncert kosztuje 25 zł.

Odrestaurowany Pleyel z 1862 roku to jeden z najcenniejszych eksponatów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i jedne z nielicznych ocalałych fortepianów z epoki chopinowskiej, na którym wciąż można koncertować. Ma charakterystyczną barwę dźwięku i niezwykle delikatną klawiaturę. Gra na nim wymaga niezwykłej wirtuozerii i warsztatu. Muzeum od czasu do czasu organizuje koncerty, zapraszając znakomitych artystów, dzięki którym eksponat „ożywa” a miłośnicy muzyki klasycznej mogą posłuchać jego unikatowego brzmienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto