Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 automatycznych defibrylatorów pomoże zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców Przemyśla [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Sposób, w jaki należy używać defibrylatorów, zaprezentowali ratownicy WSPR w Przemyślu.
Sposób, w jaki należy używać defibrylatorów, zaprezentowali ratownicy WSPR w Przemyślu. Norbert Ziętal
Są niezastąpione w ratowaniu człowieka, podczas zatrzymania krążenia, gdy o życiu często decydują sekundy. 21 stacjonarnych, automatycznych defibrylatorów zamontowano w różnych częściach miasta. Dziewięć mobilnych trafi do autobusów MZK, policji i Straży Miejskiej. Zostały kupione w ramach jednego z zadań budżetu obywatelskiego. To największa sieć takich urządzeń na Podkarpaciu.

"Bezpieczny Przemyśl" był jednym z projektów budżetu obywatelskiego w 2021 r. Jego wartość wyniosła 255 tys. złotych. Pomysł został zgłoszony przez grupę społeczną skupiona wokół Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

- To bardzo ważny projekt, jeśli chodzi i poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Przemyśla. Gdy pierwszy raz go zgłaszaliśmy do budżetu obywatelskiego, nie uzyskała wystarczającego poparcia mieszkańców w głosowaniu. Tak stało się za drugim razem. Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na ten projekt - mówi Rafał Kijanka, dyr. WSPR w Przemyślu.

Pod koniec ub. roku 21 defibrylatorów zostało zamontowanych w różnych częściach miasta. Wybrano takie, w których jest największy ruch. Tych urządzeń używa się do ratowania życia człowieka w przypadku zatrzymania u niego krążenia.

- Są bardzo proste w obsłudze, one jest wręcz intuicyjna. Wystarczy zdjąć kapsułę i wyjąć urządzenie. Ono samo będzie nam podpowiadać, jakie czynności mamy wykonać - tłumaczy dyr. Kijanka.

Pięć mobilnych urządzeń zostało zamontowanych w autobusach MZK. Będą one odpowiednio oznaczone. Podobne otrzymały policja i Straż Miejska, będą je wozić w radiowozach.

- Docelowo chcemy, aby w każdym miejskim autobusie znalazł się taki defibrylator. Wkrótce dostępna będzie aplikacja na smartfony z mapą, w których znajdują się stacjonarne urządzenia - deklaruje Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

- To pozytywny wyróżnik dla Przemyśla. W niewielu miastach taka sieć istnieje. Wartością dodaną tego projektu są szkolenia dla mieszkańców, nauczycieli, uczniów, funkcjonariuszy służb - twierdzi Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Pieniądze na zakup urządzeń pochodziły z budżetu miejskiego Przemyśla.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 30 automatycznych defibrylatorów pomoże zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców Przemyśla [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto