3,5 mln euro dla Przemyśla z Funduszy norweskich [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Miasto Przemyśl otrzymało 3,5 euro wsparcia z Funduszy norweskich, Nz. wiceminister Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (z prawej) i prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
Miasto Przemyśl otrzymało 3,5 euro wsparcia z Funduszy norweskich, Nz. wiceminister Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (z prawej) i prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. MFiPR
Miasto Przemyśl otrzyma 3,5 mln euro dofinansowania na realizację projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”. Pieniądze zostały przyznane w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG na lata 2014 – 2021 - Program Rozwój lokalny.

Symboliczny czek na kwotę 3 521 346 euro (ponad 15 mln złotych) prezydentowi Przemyśla Wojciechowi Bakunowi wręczył wiceminister Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.

Przemyśl jest kolejnym miastem, które znalazło się na się na liście zwycięzców Programu "Rozwój lokalny" .

Miasto otrzymane pieniądze przeznaczy przede wszystkim na rozwijanie potencjału turystycznego oraz rekreacyjnego. Ma plan na zwiększenie dostępności do zabytkowej części miasta i działania związane z adaptacją do zmian klimatu.

- Program "Rozwój lokalny" to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Zgłaszane projekty zawierały długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju miast. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia wszystkich mieszkańców – mówił wiceminister Waldemar Buda.

Wsparcie z programu będzie można w Przemyślu wykorzystać na wiele działań

Program "Rozwój lokalny" wspiera inwestycje w środowisko, rozwój gospodarczy i społeczny, efektywność lokalnej administracji publicznej, przez co poprawione zostaną standardy życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast. Jego celem jest wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej kraju.

Wsparcie w programie będzie można wykorzystać na:

  • działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny),
  • ograniczanie bezrobocia,
  • ograniczanie migracji zarobkowej do dużych miast,
  • wspieranie przedsiębiorczości,
  • wzmacnianie lokalnego rynku pracy.

- To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w lokalną politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przygotowane w trakcie konkursu finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG projekty przyczynią się do stworzenia kompleksowego planu rozwoju środowiskowego, społecznego, gospodarczego i instytucjonalnego zwycięskich miast.

Droga do zdobycia pieniędzy z funduszy norweskich nie była łatwa dla Przemyśla. Chętnych było bardzo dużo

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG). To forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

- Droga do zdobycia tego dofinansowania nie była łatwa. Najpierw z grona 255 kwalifikowalnych miast w Programie Rozwój lokalny do 22 lipca 2019 r. zarysy projektów złożyło aż 213, z których do II etapu zakwalifikowano 54 miasta. Etap II to okres intensywnej kilkumiesięcznej pracy nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu (wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego). Prezydent Wojciech Bakun dziękuje wszystkim zaangażowanym w ten projekt za ciężką i bardzo twórczą pracę, której efekt jest tak udany dla naszego miasta - informuje Witold Wołczyk z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Miasto nie otrzymało całości wnioskowanej kwoty, która wynosiła ok. 40 mln złotych. Z tego powodu zrealizowana będzie tylko część zaplanowanych inwestycji.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Przemyślu najprawdopodobniej będą to m.in.:

  • dokończenie budowy pawilonu na stoku narciarskim, który ma się stać turystyczną bazą Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl,
  • zagospodarowanie bulwarów nadsańskich (ścieżki rowerowe, plaża),
  • bocce drom - miejsce do gry w bocce,
  • zielone strefy relaksu - prgram zagospodarowania podwórek,
  • centrum aktywności społecznej.

Konferencja prasowa dotycząca przyznania Przemyślowi dofinansowania z Funduszy norweskich:

Miasto Przemyśl otrzymało 3,5 euro wsparcia z Funduszy norweskich, Nz. wiceminister Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (z prawej) i prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

3,5 mln euro dla Przemyśla z Funduszy norweskich [ZDJĘCIA]

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie