Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3,8 tys. uczniów z Podkarpacia wzięło już udział w akcji edukacyjnej KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć" [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Lekcje w ramach akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!.
Lekcje w ramach akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!. KAS
Od września ubiegłego roku, KAS przeprowadziła na Podkarpaciu 115 lekcji z uczniami. 88 spotkań zorganizowano w szkołach podstawowych, a 27 w średnich i zasadniczych.

Jest to trzecia odsłona akcji edukacyjno- profilaktycznej Krajowej Administracji Skarbowej dotycząca przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu.

- Wśród 3,8 tys. uczniów, którzy wzięli udział w lekcjach z ekspertami KAS, było 2,9 tys. uczniów szkół podstawowych i ponad 940 w szkołach średnich i zasadniczych. Do końca roku szkolnego takie spotkania odbędą się jeszcze w 30 szkołach w regionie - informuje asp. Edyta Chabowska, rzecznik izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier hazardowych wśród dzieci i młodzieży. Podczas spotkań z uczniami eksperci KAS objaśniają, z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych. Akcja jest skierowana do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami są także rodzice i nauczyciele.

- Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier - tłumaczy E. Chabowska.

Witryny internetowe oferują ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem są bardzo atrakcyjne dla młodych osób. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, jest wciągający i ekscytujący.

Podobnym problemem są również gry on-line, które w wersji premium oferują graczom możliwość kupienia np. wirtualnych ładniejszych strojów czy uzbrojenia potrzebnego w internetowej grze. Nie do rzadkości należą przypadki, gdy nastolatek wydaje na wirtualne przedmioty kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.

- Niedawno zgłosili się do mnie rodzice jednego z uczniów. Opowiedzieli, że ich syn w ciągu dwóch miesięcy wydał na internetowe gry premium prawie 400 złotych. Wykorzystał do tego kartę kredytową ojca. Ten dowiedział się o tym dopiero, gdy przeglądał wyciąg z banku - opowiada nauczycielka szkoły podstawowej w powiecie przemyskim.

Jak wziąć udział w akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!"

- Każda zainteresowana szkoła może zgłosić swój udział w akcji, wysyłając e-maila na adres koordynatora ze swojego województwa. Więcej informacji i kontakt do koordynatorów znajdują się na stronie: gov.pl/web/kas/hazard-nie-daj-sie-wciagnac-akcja-edukacyjna.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 3,8 tys. uczniów z Podkarpacia wzięło już udział w akcji edukacyjnej KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć" [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto