Afera podkarpacka. Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi z Podkarpacia Janowi B. i 11 innym osobom

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Śledztwo w sprawie "afery podkarpackiej" prowadzili funkcjonariusze CBA, pod nadzorem Prokuratury Krajowej.
Śledztwo w sprawie "afery podkarpackiej" prowadzili funkcjonariusze CBA, pod nadzorem Prokuratury Krajowej. CBA
Udostępnij:
Do Sądu Rejonowego w Rzeszowie trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi z Podkarpacia Janowi B. i jedenastu innym osobom. Chodzi o wielowątkowe postępowanie dotyczące tzw. afery podkarpackiej. M.in. przyjęcie łapówek w gotówce, sztabkach złota i nieoprocentowanych pożyczkach.

Wielowątkowe śledztwo w sprawie afery podkarpackiej prowadzone jest od kilku lat przez funkcjonariuszy rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Do sądu trafił już jedenasty akt oskarżenia skierowany w tym śledztwie obejmujący 12 osób. Łącznie, w toku postępowania, zarzutami objęto 52 osoby, z czego wobec 32 skierowano już akty oskarżenia.

- Były poseł Jan B. oskarżony jest o przestępstwa korupcyjne, ale także polegające na nakłanianiu funkcjonariuszy publicznych do przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji powziętych przez nich w związku z pełnieniem funkcji publicznych. Chodzi m.in. o przyjęcie korzyści majątkowych w postaci gotówki w kwocie 813 tys. złotych, sztabki złota o wartości ponad 128 tysięcy złotych oraz nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 150 tys. złotych - informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

- Czyny zarzucane Janowi B. obejmują przestępstwa, których jak ustalono, dopuścił się w związku z pełnionymi funkcjami publicznymi posła na Sejm, członka Krajowej Rady Sądownictwa i sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. To przede wszystkim przestępstwa korupcyjne, ale także polegające na nakłanianiu funkcjonariuszy publicznych do przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji powziętych przez nich w związku z pełnieniem funkcji publicznych - dodaje Prokuratura Krajowa.

Aktem oskarżenia objęto również inne osoby z Podkarpacia i głębi Polski

Aktem oskarżenia objęto także przedsiębiorcę Mariana D., któremu zarzucono przekazywanie korzyści majątkowych Janowi B.

- Wśród oskarżonych są ponadto były zastępca komendanta głównego policji ds. kryminalnych Mirosław S., były komisarz skarbowy w Sekcji Analiz i Planowania Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie Jan M., a także były starosta Powiatu Przeworskiego Zbigniew K., którym zarzucono m.in. przekroczenie uprawnień i ujawnienie Janowi B. informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych - dodaje CBA.

Aktem oskarżenia objęto również Roberta B., Józefa F. i Józefa W., pełniących istotne funkcje we władzach podmiotu dysponującego środkami publicznymi, którym zarzucono, że w związku z pełnieniem funkcji publicznych przyjęli wielokrotnie korzyści majątkowe w zamian za utrzymywanie preferencyjnych stosunków handlowych z ustalonymi spółkami.

Na ławie oskarżonych zasiądą również Roman B., Maciej K., Urszula R. i Bogusław P., których czyny powiązane są z przestępstwami zarzucanymi Janowi B. oraz Marianowi D.

W gronie oskarżonych są osoby, które zajmowały eksponowane stanowiska w różnych instytucjach i firmach

Aktem oskarżenia objęto także leżajskiego przedsiębiorcę Mariana D., któremu zarzucono przekazywanie korzyści majątkowych Janowi B. Zdaniem śledczych było to co najmniej 800 tys. złotych w gotówce i kilogramowa sztabka złota. W zamian, jak wynika z ustaleń śledztwa, za pośrednictwo w załatwieniu spraw w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Krajowej Radzie Sądownictwa.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, przedsiębiorcy zarzucono również przekazywanie korzyści majątkowych Januszowi W. w łącznej kwocie nie mniej niż 50 tys. złotych, w zamian za pośrednictwo w załatwieniu dla niego różnych spraw w instytucjach państwowych. Chodzi o prokuraturę, policję, urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwową Inspekcji Pracy, Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Ponadto chodzi o przekazanie Januszowi W. 50 tys. złotych w charakterze „bezzwrotnej pożyczki”, w zamian za pośrednictwo w załatwieniu, za pośrednictwem Zbigniewa N., sprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Byłemu zastępcy komendanta głównego policji ds. Kryminalnych Mirosławowi S., byłemu komisarzowi skarbowemu w Sekcji Analiz i Planowania Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie Janowi M., a także byłemu staroście Powiatu Przeworskiego Zbigniewowi K., zarzucono m.in. przekroczenie uprawnień i ujawnienie Janowi B. informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, aktem oskarżenia objęto również Roberta B., Józefa F. i Józefa W., pełniących istotne funkcje we władzach podmiotu dysponującego środkami publicznymi, którym zarzucono, że w związku z pełnieniem funkcji publicznych przyjęli wielokrotnie korzyści majątkowe od Mariana D. w zamian za utrzymywanie preferencyjnych stosunków handlowych z ustalonymi spółkami. Wśród oskarżonych są także Roman B., Maciej K., Urszula R. i Bogusław P., których czyny powiązane są z przestępstwami zarzucanymi Janowi B. oraz Marianowi D.

To już jedenasty akt oskarżenia w aferze podkarpackiej. Wobec część osób zapadłu już skazujące wyroki

- Podkreślić należy, że jest to już jedenasty akt oskarżenia skierowany w tym wielowątkowym śledztwie. Łącznie w tej sprawie zarzutami objęto 52 osoby, z czego wobec 32 skierowano już akty oskarżenia - twierdzi Prokuratura Krajowa.

Część spraw zakończyła się już prawomocnymi wyrokami skazującymi. M.in. zapadły one wobec Anny H., byłej rzeszowskiej prokurator apelacyjnej; Janusza W., byłego dyr. delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Rzeszowie, Macieja D., byłego funkcjonariusza rzeszowskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Cześć spraw jeszcze toczy się w sądach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Afera podkarpacka. Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi z Podkarpacia Janowi B. i 11 innym osobom - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie