Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aplikacja ma pomóc Przemyślowi w ustaleniu osób unikających opłat za wywóz śmieci. Wzorem miasto Świdnik

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Gdyby wszyscy mieszkańcy płacili za wywóz śmieci, opłaty od jednej osoby byłyby niższe.
Gdyby wszyscy mieszkańcy płacili za wywóz śmieci, opłaty od jednej osoby byłyby niższe. Tomasz Czachorowski
Władze Przemyśla chcą skorzystać z doświadczeń Świdnika w województwie lubelskim i za pomocą aplikacji ustalić mieszkańców, którzy uchylają się od obowiązku regulowania opłaty za wywóz śmieci.

Prace nad przystosowaniem aplikacji i jej uruchomieniem już się rozpoczęły i mają się zakończyć w pierwszym kwartale tego roku.

W Polsce ok. 17 proc. osób nie płaci za wywóz śmieci. Takie ubytki wykazują samorządy. Wśród takich osób są m.in. studenci, którzy wyjechali na uczelnie do innych miast, osoby pracujące za granicą, ale nadal zameldowane w Polsce. Ponadto ujęci są również tacy, którzy zameldowani są w jednej miejscowości, ale faktycznie mieszkają w innej gminie. Jednak sporo część po prostu unika płacenia.

Dlaczego ważne jest ustalenie takich osób? W gminach system gospodarowania odpadami musi się bilansować. Ponoszone koszty za wywóz i zagospodarowanie odpadów są przez gminę rozkładane na mieszkańców. Samorząd nie może do tego systemu ani dopłacać, aby np. ulżyć mieszkańcom w opłatach. Nie może też zarabiać na nim, aby np. łatać dziury w budżecie.

Za osoby, które unikają opłat, muszą zapłacić pozostali mieszkańcy.

Władze Świdnika są zadowolone z aplikacji. Przemyśl chce skorzystać z tego rozwiązania

Do tej pory trudno było ustalić osoby, które nie wywiązują się z obowiązku złożenia deklaracji śmieciowej. Ma w tym pomóc aplikacja, która została stworzona w Świdniku w województwie lubelskim. Została stworzona w ramach rządowego programu GovTech. W Świdniku sprawdziła się tam i jest chwalona w całym kraju.

Przemyskie władze jeszcze we wrześniu ubiegłego roku interesowały się aplikacją. Do Świdnika pojechali radni miejscy oraz urzędnicy, w tym naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Karol Wilk. Byli zadowoleni z możliwości aplikacji.

- Świdnicka aplikacja cieszy się sławą sięgającą już daleko poza miasto, a nawet województwo. Zastosowaniem systemu u siebie są zainteresowani, między innymi, przedstawiciele Kraśnika, Janowa Lubelskiego, ale także Siedlec. Pod koniec września Świdnik odwiedziła również delegacja z Przemyśla pod wodzą Roberta Bala, wiceprzewodniczącego tamtejszej Rady Miasta. Przedstawiciele samorządu nie wykluczają, że już niebawem świdnicka aplikacja poszuka również uchylających się od płacenia za śmieci w Przemyślu

- skomentowały na stronie internetowej władze Świdnika.

W jaki sposób działa program komputerowy pomagający ustalić osoby uchylające się od regulowania opłat śmieciowych?

- Porównuje informacje z różnych baz danych. Korzysta m.in. z bazy oświatowej, ale też z pomocy społecznej, w której ujęto m.in. rodziny uczestniczące w rządowych programach „Dobry Start” czy też „Rodzina 500+”. Po wczytaniu tych danych, pojawia się lista nieruchomości, na których występuje prawdopodobieństwo niezgodności z deklaracją śmieciową. Te informacje mogą być podstawą do czynności

- informuje Witold Wołczyk z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

- Rozpoczęliśmy intensywne prace nad uruchomieniem aplikacji. Chcielibyśmy, aby działała do końca pierwszego kwartału

- mówi Agata Czereba, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto