Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badali krzyż z Chrystusem z Katedry Fredrów w Archikatedrze Przemyskiej. Zabytek będzie konserwowany [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Oględziny krzyża i figury Chrystusa z Kaplicy Fredrów Archikatedry Przemyskiej.
Oględziny krzyża i figury Chrystusa z Kaplicy Fredrów Archikatedry Przemyskiej. PWKZ
Krucyfiks z Kaplicy Fredrów (zwanej też Kaplicą Ukrzyżowania) Archikatedry Przemyskiej będzie poddany konserwacji. Nad tym, jak wykonać te prace zastanawiał się zespół złożony z konserwatorów dzieł sztuki, historyków sztuki, wykonawców prac oraz proboszcza parafii archikatedralnej w Przemyślu.

- W gronie historyków sztuki i konserwatorów dzieł sztuki, wykonawców prac, w obecności właściciela obiektu, dokonujemy oceny stanu zachowania wszystkich zachowanych „warstw technologicznych” i ustalamy co dalej, odpowiadamy sobie na pytanie, czy przyjęte postępowanie konserwatorskie uzgodnione w formie decyzji administracyjnej, jest słuszne we wszystkich zakresach. Rozpoznanie obiektu, przeprowadzone przez wykonawcę po demontażu wszystkich elementów oraz po wykonaniu „odkrywek” , następujących po sobie na przestrzeni wieków, warstw malarskich, pozwala na postawienie diagnozy - informuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Według przekazu pisanego (Ilustrowany Przewodnik po Przemyślu, dr M. Orłowicza, Lwów 1917 r.) Chrystus na krzyżu został przeniesiony do kaplicy Fredrów z dawnego ołtarza cechu szewców. Katalog zabytków zespołów sakralnych Przemyśla, wydany przez Instytut Sztuki PAN w Warszawie w 2004 r., datuje krucyfiks na I połowę XVI w. Metalowe nakładane elementy: trybowane perizonium z dekoracją akantową, strugi krwi oraz rozety wokół gwoździ i „titulus ” uznane są jako barokowe, z początku XVIII w., a regencyjne w dekoracji obicie krzyża, datowane jest na „sprzed 1739 r.”.

- Mamy możliwość obejrzenia wszystkich detali i odczytania zachowanych od strony „odwrocia” titulusa inskrypcji, mówiących o fundacji - cieszą się konserwatorzy.

Według ustaleń komisyjnych za najważniejsze uznano, odsłonięcie dobrze zachowanej, najstarszej warstwy malarskiej postaci Chrystusa. Przykryta kolejno, dwoma warstwami farby, wykazuje wysoki poziom artystyczny. W celach dokumentacyjnych tzw. „świadki” obu późniejszych warstw zostaną zachowane w miejscach mniej widocznych.

W skład komisji weszli ks. Mieczysław Rusin, proboszcz parafii archikatedralnej, ks. Marek Wojnarowski (konserwator Archidiecezji), A. Filip, M. Filip, konserwatorzy dzieł sztuki i wykonawcy prac, Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Małgorzata Olędzka, specjalista w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu.

ZOBACZ TEŻ
Remont płyty rynku w Jarosławiu z drona:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto