Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boli cię ręka lub nadgarstek? To może być oznaka poważnego schorzenia!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Ludzka ręka, podobnie, jak i nadgarstek, składa się z wielu mnogich, drobnych stawów, dzięki którym możliwe jest wykonywanie precyzyjnych ruchów. Ręka i nadgarstek są narażone na przeciążenia, które w zależności od wykonywanej pracy mogą być większe lub mniejsze.  Co zagraża naszej ręce? Jaki ból nadgarstka powinien nas zaalarmować? SPRAWDŹCIE!! >>>
Ludzka ręka, podobnie, jak i nadgarstek, składa się z wielu mnogich, drobnych stawów, dzięki którym możliwe jest wykonywanie precyzyjnych ruchów. Ręka i nadgarstek są narażone na przeciążenia, które w zależności od wykonywanej pracy mogą być większe lub mniejsze. Co zagraża naszej ręce? Jaki ból nadgarstka powinien nas zaalarmować? SPRAWDŹCIE!! >>>Pixabay
Ludzka ręka, podobnie, jak i nadgarstek, składa się z wielu mnogich, drobnych stawów, dzięki którym możliwe jest wykonywanie precyzyjnych ruchów. Każdego dnia używamy ich do wykonania mnóstwa zadań. Ręka i nadgarstek są narażone na przeciążenia, które w zależności od wykonywanej pracy mogą być większe lub mniejsze. W wyniku urazów oraz nadmiaru pracy może dojść do rozwoju rozmaitych schorzeń. Co zagraża naszej ręce? Jaki ból nadgarstka powinien nas zaalarmować?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Na co zwrócić uwagę, jeśli boli ręka i nadgarstek?

Jeśli odczuwamy jakikolwiek dyskomfort związany z naszą ręką lub też nadgarstkiem, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka możliwych przyczyn. Te pomogą w określeniu, jakie schorzenie może być naszym realnym problemem. Powinniśmy więc określić:

  • Przyczynę dolegliwości - ważne jest określenie, czy problemem jest jakiś uraz, aktywność zawodowa lub sportowa, czy też bez konkretnej przyczyny (co może sugerować chorobę zapalną).
  • Miejsce bólu - każda konkretna choroba ma inną lokalizację miejsca, w którym się rozprzestrzenia. Warto więc dokładnie określić, w jakim miejscu nadgarstka i rąk odczuwamy ból.
  • Choroba zapalna stawów i inne jej objawy - tu na pojawienie się problemu mogą wskazywać m.in. sztywność stawów, która pojawia się rankiem i trwa ponad godzinę. Warto również zwrócić uwagę na zaczerwienienie, obrzęk oraz wzmożone ocieplenie stawów. Na problemy ze stawami nadgarstków i rąk mogą wskazywać również objawy ogólne, w tym stany podgorączkowe, chudnięcie, osłabienie.

Polecamy

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk

Schorzenie to najczęściej dotyka osoby, które ukończyły 40. rok życia. Jeśli w rodzinie mamy już osoby, które doświadczyły tego schorzenia, warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość wystąpienia tego problemu. Ból najczęściej będziemy odczuwać w okolicy stawu podstawy kciuka oraz przy bliższych i dalszych stawach międzypaliczkowych. Odczuwanie bólu najczęściej nasila się podczas ruchu, często także podczas spoczynku w nocy. Obecnie nie da się zapobiec powstawaniu zmian zwyrodnieniowych. Można jednak realnie złagodzić dolegliwości związane z ich powstawaniem.

Choroby zapalne stawów

Towarzyszą im obrzęki stawów oraz oczywiście ból. Pojawia się również poranna sztywność stawów, która trwa nieraz ponad godzinę. W przypadku RZS, czyli Reumatoidalnego zapalenia stawów zajęciu ulegają symetryczne stawy ręki i nadgarstka. W przypadku ŁZS, czyli łuszczycowego zapalenia stawów problem dotyczy pojawienia się tzw. palców kiełbaksowatych. Schorzenia te najczęściej pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia.

Polecamy

Zespół cieśni nadgarstka

Na tę chorobę narażone są w szczególności osoby mające choroby zwyrodnieniowe rąk, RZS lub cukrzycę. Schorzenie dotyka również kobiety w ciąży. Czym objawia się to schorzenie? Przede wszystkim możemy odczuwać uczucie cierpnięcia, mrowienia i piekącego bólu czterech palców. Zazwyczaj nasilają się one w nocy lub podczas zginania nadgarstka. Schorzenie odczuwane jest szczególnie w nocy oraz podczas zginania nadgarstka. Warto wykryć to jak najwcześniej, ponieważ nieleczony zespół cieśni nadgarstka może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu.

Zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca

Najczęściej o tym problemie mówimy wtedy, gdy ból palca pojawia się podczas próby jego zginania. Zazwyczaj przyczyną są różnego rodzaju mikrourazy, choć może się zdarzyć, że w stawie dojdzie np. do zakażenia. W skrajnym przypadku może mieć miejsce zablokowanie palca w zgięciu.

Polecamy

Choroba de Quervaina

Schorzenie to jest powiązane bezpośrednio z zapaleniem ścięgien kciuka. Z zasady pojawia się ono u osób, które wykonują powtarzające się ruchy odwiedzenia oraz prostowania kciuka. Wskazuje się tu np. rzeźników, mechaników, fryzjerów, a także młode matki. Ból zazwyczaj pojawia się około podstawy kciuka oraz po bocznej stronie nadgarstka. Nasilenie odbywa się podczas chwytania przedmiotów oraz przy ruchu.

Przykurcz Dupuytrena

W przypadku tego schorzenia dochodzi do wyraźnego pogrubienia błony pod skórą dłoni. Doprowadza to do przykurczu palców i zablokowania możliwości pełnego otwarcia dłoni. Problem ten dotyczy zwłaszcza mężczyzn po 50. roku życia. Jest to również problem pojawiający się przy cukrzycy.

Ganglion

Choroba ta dotyczy wydostawania się płynu z pochewek ścięgien bądź stawów, jeśli te zostały uszkodzone. Można to dostrzec w postaci guzka pojawiającego się pod skórą (zwłaszcza przy aktywności). Zazwyczaj jest on problemem kosmetycznym, gdyż często jest niebolesny. Może być jednak tkliwy.

Polecamy

Wystąpił ból ręki lub nadgarstka? Oto co powinieneś zrobić!

Jeśli wystąpił ból ręki lub nadgarstka, niezależnie od tego, co może być źródłem bólu, konieczne trzeba:

  • zadbać o ograniczenie przeciążenia stawów — najlepiej nie nosić ciężkich przedmiotów;
  • robić zimne lub ciepłe okłady trwające jednorazowo maksymalnie 20 minut;
  • zażyć paracetamol bądź też niesteroidowy lek przeciwzapalny - jeśli będzie taka potrzeba.

Kiedy udać się do lekarza?

Kiedy powinniśmy koniecznie udać się do lekarza? Warto to zrobić, jeśli w ciągu kilku dni ból nie ustąpi, a nawet dojdzie do jego nasilenia się. Koniecznie powinniśmy się na to zdecydować również wtedy, gdy odczuwamy osłabienie ręki oraz zaburzenia czucia. W praktyce jednak pojawienie się dowolnych niepokojących objawów powinno zaowocować wizytą u lekarza. Powyższe wskazania chorobowe mają jedynie na celu uczulenie na konieczność zweryfikowania, co nam dolega. Zarówno badanie, jak i leczenie powinno być przeprowadzone przez lekarza (pomijając pierwsze działania podejmowane przy występowaniu bólu ręki bądź nadgarstka).

Polecamy

Jakie badania na ból ręki i nadgarstka?

W przypadku wszelkiego rodzaju problemów z ręką lub nadgarstkiem trzeba wykonać szereg badań, które pozwolą na doprecyzowanie źródła problemu. Z zasady wykorzystuje się:

  • zdjęcie radiologiczne, czyli RTG;
  • ultrasonografię;
  • badania obrazowe np. rezonans magnetyczny;
  • badanie przewodnictwa nerwowego;
  • badania laboratoryjne.

Każde badanie ma na celu ustalenie, czy problemem nie jest konkretna choroba (np. na podejrzenie zespołu cieśni kanału nadgarstka wykonuje się badanie przewodnictwa nerwowego). Czasem koniecznie jest skorzystanie z kilku badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Boli cię ręka lub nadgarstek? To może być oznaka poważnego schorzenia! - Toruń Nasze Miasto

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto