Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcieli szybko zarobić na kryptowalutach, ponad 200 osób z całej Polski zostało oszukanych. Pokrzywdzonych może być więcej

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W oszustwie na kryptowaluty pokrzywdzonych zostało ponad 200 osób.
W oszustwie na kryptowaluty pokrzywdzonych zostało ponad 200 osób. Pixabay
Miały być duże i szybkie zyski, fachowa opieka konsultanta, a ofertę "uwiarygodniali" znane postaci, które w reklamach internetowych opowiadały o tym, jak duże pieniądze zarobili na kryptowalutach albo byli wściekli, że ogromną kasę zgarnął na tego typu inwestycjach ktoś inny. Okazało się, że to oszustwo i to na dużą skalę.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Chodzi o "doprowadzenia wielu Polaków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy dokonywaniu inwestycji finansowych przez zakup kryptowaluty Bitcoin na platformach inwestycyjnych za pośrednictwem serwisu internetowego aspenholding. com.

- Aktywna działalność platformy inwestycyjnej Aspen Holding, identyfikowanej w Internecie m. in. pod adresami https://aspenholding.com lub https://aspenholding.co, miała miejsce w latach 2019 - 2020. W chwili obecnej ilość pokrzywdzonych z terenu całego kraju, przekracza ponad 200 osób

- informuje rzeszowska policja.

W spreparowanych wywiadach do inwestycji w kryptowaluty zachęcały znane osoby

Oszuści najpierw preparowali wywiady z powszechnie znanymi ludźmi, którzy opowiadali, w jaki sposób zarobili w krótkim czasie duże pieniądze albo byli źli, że ktoś inny takie zarobił. Zachęcali do inwestowania w kryptowaluty przez platformę Aspej Holding. Dla uwiarygodnienia, przy wywiadach publikowane były zdjęcia tych osób. Oczywiście, te osoby nie miały pojęcia, że ktoś "przeprowadził" z nimi wywiad.

- W celu wywołania presji na pokrzywdzonych, w artykule umieszczany był zegar odliczający czas do podjęcia decyzji, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc do rejestracji. Rejestracja odbywała się za pomocą formularza kontaktowego, do którego odnośnik umieszczany był w tekście. W celu rejestracji niezbędne było podanie danych osobowych, numeru telefonu oraz adresu e-mail. W niedługim czasie "konsultant" oddzwaniał na podany numer do osoby zainteresowanej inwestycją. W rozmowie zapewniał o legalnej działalności podmiotu Aspen Holding oraz możliwości uzyskania szybkiego zysku inwestycyjnego. Do podjęcia współpracy niezbędne było wpłacanie opłaty wpisowej w wysokości 250 dolarów, która umożliwiała założenie "indywidualnego konta inwestycyjnego"

- opisuje policja.

Konsultanci dzwonili do ofiar z różnych dziwnych numerów

Kontakt odbywał się wyłącznie telefonicznie, bowiem Aspen Holding nie posiada siedziby na terenie Polski. Jako oficjalna siedziba firmy wskazany jest adres na Wyspach Marshalla na Oceanie Spokojnym.

Przedstawiciele Aspen Holding telefonowali z numerów rozpoczynających się od kierunkowego +48 71[...], ale również +48 22[...] oraz numerów zagranicznych wskazujących na Wielką Brytanię w postaci +44[...]. Kontakt był jednostronny, oddzwonienie na numery, z których telefonowali sprawcy, nie było możliwe.

Co więcej, konsultanci potrafili przekonać swoje ofiary, do zainstalowania na swoich komputerach programów, umożliwiających zdalną pracę na nich. W ten sposób oszuści mieli pełny dostęp do komputera ofiary.

- W każdym przypadku, pokrzywdzeni przekonani byli, że inwestują swoje środki w kryptowaluty bądź inne aktywa za pośrednictwem platformy aspenholdinng.com, mogące im przynieść szybki zysk inwestycyjny. Same transakcje wykonywane były w trakcie trwającego połączenia telefonicznego z konsultantem, który zapewniał ich, że cały proces inwestycyjny przebiega pomyślnie. W wielu przypadkach zaciągane były również kredyty obciążające pokrzywdzonych, ponownie autoryzowane przez nich samych, lecz będących w przekonaniu, że zaciągnięty kredyt zostanie im niezwłocznie zwrócony z wielokrotnym zyskiem

- twierdzi policja.

Pokrzywdzonych zostało ponad 200 osób na łącznie kilka mln złotych

Zarówno domena aspenholding.com i aspenholding.co, wykorzystane rachunki bankowe, giełdy/kantory kryptowalutowe, numery telefonów, oprogramowanie komputerowe oraz inne usługi są zarejestrowane i administrowane przez podmioty mające swoją siedzibę poza granicami kraju.

Inwestowanie w kryptowaluty okazało się zwykłym oszustwem.

Z danych śledztwa wynika, że straty przekraczają kilka milionów złotych, zaś jednostkowo wahają się one od tysiąca do 700 tys. złotych. Pokrzywdzeni pochodzą z terenu całego kraju.

Osoby pokrzywdzone w ten sposób proszone są o kontakt z Wydziałem do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie tel. 47 821-21-71 bądź z najbliższą jednostką policji.

Decydując się na jakiekolwiek inwestycje, szczególnie w nieznanych podmiotach, warto przejrzeć ogólnie dostępną w Internecie, listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Znajdują się na niej informacje o podmiotach działających w branży finansowej, co do których KNF ma wątpliwości, albo wobec których toczą się postępowania. Platforma Aspen Holidn, należąca do Next Trade, trafiła tam w grudniu ub. roku.

Ponadto, jak w każdej sytuacji związanej z pieniędzmi, należy zdać sobie sprawę, że nie ma "złotych okazji" na szybki i łatwy zysk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto