Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co robić pod Giewontem w czasie świąt Bożego Narodzenia?

Aurelia Lupa
Święta pod Tatrami to wyjątkowy czas. To nie tylko smaczne potrawy, ale spędzanie wspólne czasu.
Święta pod Tatrami to wyjątkowy czas. To nie tylko smaczne potrawy, ale spędzanie wspólne czasu. materiał prasowy PKL
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w ciągu roku. Kojarzy się z rodzinną kolacją, prezentami, zapachem żywej choinki, kolędami, prószącym za oknem śniegiem i szczypiącym w policzki mroźnym powietrzem. Wiele osób wybiera się pod Tatry, by spędzić tu ten niezwykły czas. Zobaczcie, jak można spędzić ten czas pod Giewontem.

Wyjazd na święta pod Tatry to szansa na przeżycie ich bez konieczności męczących i kłopotliwych przygotowań, a spokojne celebrowanie wolnych chwil z najbliższymi. Wybierając się w góry, można uniknąć gorączkowych zakupów, uciążliwego sprzątania oraz długotrwałego przygotowywania potraw na świąteczny stół. W zamian otrzymuje się szanse na obcowanie z przyrodą, cieszenie się pięknymi widokami, a także górskie wycieczki.

Zdecydowanym plusem Zakopanego jeśli chodzi o święta to fakt, że właśnie pod Giewontem jest największa szansa na białe święta. A przecież Boże Narodzenie kojarzy nam się właśnie ze śniegiem i mrozem. To tu w otoczeniu ośnieżonych tatrzańskich szczytów, przy jodłowej choince można poczuć prawdziwy i niezapomniany klimat świąt.

Pod Giewontem na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Tu można skosztować postnej, ale bogatej w smaki kuchni regionalnej. Jednak święta to nie tylko siedzenie za stołem. Nie można zapomnieć o tradycyjnej pasterce, czyli mszy świętej odprawianej o północy w Wigilię.

W Zakopanem i okolicach taka msza jest zawsze celebrowana w góralskiej oprawie. Jednak wyjątkowym przeżyciem jest pasterka na Wiktorówkach - w sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr. Do tego sanktuarium wiedzie leśny szlak.

Natomiast dla tych co nie mają sił brodzić w śniegu nocą po górach, mogą się wybrać do jednego z wielu kościołów w Zakopanem. W wielu z nich po zakończeniu mszy odgrywane są jasełka. To warto zobaczyć, a przede wszystkim posłuchać gwary i śpiewów góralskich. I tak m.in. na zakopiańskiej Olczy w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik rozpocznie się XV Festiwal Kolęd i Pastorałek Bożonarodzeniowych. Tu najpiękniejsze kolędy góralskie zaśpiewa regionalny zespół „Giewont”.

W zakopiańskich kościołach tradycyjnie przygotowane są szopki bożonarodzeniowe, które warto zobaczyć w czasie spacerów świątecznych. Ciekawie wygląda ruchoma instalacja w sanktuarium oo Bernardynów na Bystrem. Takie atrakcje zachwycą najpewniej najmłodszych. To alternatywa na spędzenie pierwszego świątecznego dnia.

Na wieczorny spacer warto wybrać się na szczyt Gubałówki. Tu po zmroku błyszczy Kraina Światła. Znajdziemy tam rzeźby świetlne m.in. gazdy, gaździny, wagonika kolejki, kozicy górskiej czy błyszczących płatków śniegu. W tym roku są też zupełnie nowe, zaskakujące oraz multimedialne instalacje. To m.in. iskrzące pole krokusów, lśniące rzeźby owiec w towarzystwie psa, migoczące skrzypce oraz saksofon, a także iskrzący czajnik z filiżanką.

Dla bardziej leniwych pozostaje spacer po klimatycznym zakopiańskim deptaku – Krupówkach, czy Równi Krupowej. Tu miasto przygotowało dla najmłodszych górki śnieżne. To idealne miejsce, by się trochę poruszać. Korzystanie z górek śnieżnych jest całkowicie bezpłatne. Alternatywą do zatłoczonego deptaku jest spacer m.in. do Kuźnic, czy po ścieżce pod Reglami. Tam jednak warto zabrać ze sobą raczki, albo nakładki antypoślizgowe na buty. Za wielu chodnikach i ścieżkach leśnych zalega lód. Na wycieczki w wyższe partie gór konieczne są z kolei raki, czekan i zestaw lawinowy.

Dla lubiących bardziej aktywne święta opcją jest zimowe szaleństwo. Obecnie działają już wszystkie stacje narciarskie w regionie - w Zakopanem, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Suchem, Witowie i innych miejscowościach. Czynne są także wyciąg w Tatrach - w rejonie Kasprowego Wierchu (o ile nie wieje silny wiatr). W czasie świąt czynne będą także baseny termalne w regionie. To dobra alternatywa dla tych co potrzebują się wygrzać.

W czasie świąt Bożego Narodzenia - 25 i 26 grudnia - zamknięte będą placówki Muzeum Tatrzańskiego i Miejska Galeria Sztuki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co robić pod Giewontem w czasie świąt Bożego Narodzenia? - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto