Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy tak będzie wyglądać Twierdza Przemyśl? Wójtowie gmin pod wrażeniem zagospodarowania obiektów z I wojny w zachodniej Europie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Tak zagospodarowane są historyczne obiekty wojenne we Francji, Belgii i Holandii. Być może staną się inspiracją dla samorządów gmin, na których terenie znajdują się forty Twierdzy Przemyśl.
Tak zagospodarowane są historyczne obiekty wojenne we Francji, Belgii i Holandii. Być może staną się inspiracją dla samorządów gmin, na których terenie znajdują się forty Twierdzy Przemyśl. Mirosław Majkowski
Historyczne obiekty, pozostałości wojen, mogą być atrakcją turystyczną i zarobkiem dla mieszkańców, firm oraz samorządów. Przekonali się o tym wójtowie trzech gmin z powiatu przemyskiego, którzy objeżdżali pierwszowojenne obiekty we Francji, Belgii i Holandii.

W wyjeździe uczestniczyli Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz wójtowie gmin Orły, Przemyśl i Żurawica z powiatu przemyskiego.

- Samorządowcy byli pod wrażeniem tego, co zobaczyli. Wizyta studyjna na polach bitew w zachodniej Europie pozwoli nam zaczerpnąć dobre, sprawdzone wzorce budowania produktu turystycznego na podstawie turystyki pamięci, pola bitwy - mówi Mirosław Majkowski.

Niektóre większe i mniejsza miasta i regiony w zachodniej Europie opierają swoje dochody o turystykę pamięci. M.in. chodzi o Oosterbeck w Holandii, Ypres w Belgii, Verdun we Francji. W tych regionach są doskonale zachowane cmentarze wojenne, dokładnie opisane, ale również zadbane forty, obiekty wojskowe, całe pola bitew, choćby z zachowanymi, oryginalnymi okopami czy lejami po pociskach. Do tego wiele większych i mniejszych muzeów, ekspozycji, wreszcie lokali gastronomicznych czy hoteli, które choćby w swoim wystroju wykorzystują elementy nawiązujące do wydarzeń wojennych.

To turystyka dla pasjonatów militariów, ale również dla rodzin, które szukają informacji oraz miejsc walk lub pochówku swoich przodków. A tych w Europie i na świecie stale przybywa.

- Newfoundland Memorial w Beaumont-Hamel we Francji. Park pamięci rozpięty na niemal 10 hektarach terenu rozbił bank. Na tym terenie znajduje się trzy cmentarze wojenne. Ten park pamięci jest świetnym przykładem dla nas, jak zagospodarować teren między cmentarzem wojennym w Żurawicy Bażantarnii i Fort X Orzechowce - mówi M. Majkowski.

W wyjeździe studyjnym uczestniczyli wójtowi trzech gmin, na których terenie znajdują się obiekty Twierdzy Przemyśl. Bogusław Słabicki, wójt gminy Orły; Andrzej Huk, wójt gminy wiejskiej Przemyśl i Tomasz Szeleszczuk, wójt gminy Żurawica.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy tak będzie wyglądać Twierdza Przemyśl? Wójtowie gmin pod wrażeniem zagospodarowania obiektów z I wojny w zachodniej Europie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto