Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Przemyślu potrzebna jest tężnia solankowa? "Wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkańców"

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Tężnie solankowe w Polsce.
Tężnie solankowe w Polsce. Polska Press
- Wybudowanie tężni solankowej wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkańców Przemyśla oraz zwiększy atrakcyjność turystyczną całego miasta - uważa Bartłomiej Barczak z Przemyśla. Radny skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta. Czy Przemyśl stać na tężnię solankową?

- Park Zamkowy im. Mariana Strońskiego w Przemyślu uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Wybudowanie tężni solankowej wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkańców Przemyśla oraz zwiększy atrakcyjność turystyczną całego miasta. Tężnia solankowa dzięki cennym składnikom zawartym w roztworze solanki ma dobroczynny wpływ na zdrowie

- mówi Bartłomiej Barczak, radny Rady Miejskiej w Przemyślu z ramienia Regia Civitas.

Radny Barczak skierował oficjalną prośbę o budowę tężni do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Odpowiedzi w tej sprawie jeszcze nie otrzymał.

Tężnie solankowe - jakie zalety

Tężnie solankowe to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Tężnie solankowe w Polsce.Polska Press

Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

Tężnia tak, ale nie w parku?

Według dr. hab. inż. Mariusza Czopa z Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej AGH w Krakowie, który przeanalizował sensowność budowy miejskich tężni solankowych w Krakowie, okazuje się, że zdaniem naukowca jest wiele wątpliwości.

Przede wszystkim według Czopa tężnie nie powinny być lokalizowane na terenach zielonych: w pobliżu drzew i krzewów. Ich eksploatacja wiąże się bowiem z emisją drobnych kropli solanki do powietrza, które mogą uszkadzać rośliny i prowadzić do zasolenia gleby.

Ile kosztuje tężnia solankowa?

Tężnia solankowa widoczna na zdjęciu niżej to koszt 399 tys. zł. Wymiary: słup centralny 1,5 m. średnicy x 6 m. wysokości. Ściana z tarniny po obwodzie dachu wokół tężni - 1 m szerokości x 4,7 m wysokości x około 30 m długości po obwodzie.

Cena zawiera dostarczenie Oryginalnej Solanki z Zabłocia w ilości 200 tys. litrów w dostawach po 24 tys. litrów. Czas trwania prac to 60 dni.

W kolejnych latach trzeba się liczyć z ciągłymi wydatkami związanymi z utrzymaniem tężni.

www.solanka.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto