Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni otwarte Funduszy Europejskich w Przemyślu [PROGRAM]

red
mat. prasowe
Dni Otwarte Funduszy Europejskich to impreza o charakterze ogólnopolskim, która w tym roku trwa trzy dni tj. od 18-20 maja.

W ramach akcji beneficjenci projektu zrealizowanego przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl udostępnią dla wszystkich zainteresowanych obiekty objęte projektem w ciekawy, przyciągający uwagę sposób. Dla uczestników akcji zaplanowane są trzy rajdy w: rowerowy, pieszy oraz rowerowo- pieszo - kajakowy. Ponadto będzie możliwość zwiedzenia piwnic Pałacu Humnickich w Birczy, zespołu dworskiego w Babicach i zespołu koszarowego w Siedliskach.

Program:

18 maja godz. 10-12, Edukacja i zabawa w Dworze w Babicach
- rajd pieszy ze Szkoły Podstawowej w Babicach do Zespołu dworskiego
- zwiedzanie dworu w Babicach
- gry i zabawy integracyjne, sportowe
- ognisko
- stoiska informacyjne
- wystawy tematyczne

18 maja godz. 10-14, Pałac Humnickich w Birczy odkrywa swoje tajemnice
Wszystkich chętnych zapraszamy do zwiedzenia piwnic zabytkowego pałacu Humnickich w malowniczo położonym parku w Birczy. Jak głosi legenda, widywany jest tu duch birczańskiego strażnika. Na zwiedzających czeka przewodnik, który będzie odkrywał tajemnice pałacowych piwnic.

19 maja godz. 10-14, Historycznie w Gminie Stubno
Gmina Stubno zaprasza wszystkich chętnych do udziału w rajdzie pieszym Ścieżką historyczno-przyrodniczo-dydaktyczną Stubno-Starzawa-Kalników. Na trasie znajdują się 3 cmentarze z okresu I wojny światowej. Powstały one w czasie walk na przedpolach Twierdzy Przemyśl. Ścieżka przebiega przez piękne krajobrazowo tereny i rezerwaty przyrody.

Na uczestników akcji czekają także inne atrakcje tj.
- zajęcia historyczne, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat bohaterów regionu z okresu I i II wojny światowej, a także okresu PRL-u
- pokaz montażu słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły w Stubnie i prezentacja dotycząca m.in. wykorzystania środków unijnych na opiekę nad starymi żołnierskimi cmentarzami
- ognisko na terenie „Zielonej Klasy w Stubnie”

19 maja godz. 10-14, „Kultura fizyczna w Twierdzy Przemyśl”
Szkoła Podstawowa w Siedliskach zaprasza na wystawę „Twierdza Przemyśl”, która będzie dostępna w Sali wielofunkcyjnej Zespołu koszarowego w Siedliskach. Na terenie obiektu planowany jest także turniej piłki nożnej drużyn szkolnych z Gminy Medyka i Miasta Przemyśl.

20 maja godz. 8-70, Rajd Szlakiem Fortecznym – rowerem, kajakiem, pieszo
Rajd rozpocznie się o godz. 8 przy Bramie Sanockiej Dolnej, gdzie będzie możliwość zwiedzenia bramy oraz wysłuchania paru słów o historii Dobrego Wojaka Szwejka. Rajd rozpocznie się od wyprawy rowerowej do Fortu VIII Łętownia, skąd uczestnicy zostaną przetransportowani do Krasiczyna. W tej pięknej miejscowości znajduje się jeden z najbardziej znanych zamków na Podkarpaciu.

Uczestnicy rajdu rozpoczną w tym miejscu spływ kajakowy do Ostrowa, który zakończy się na wysokości przepławki dla ryb. Wtedy to rozpocznie się trzecia i ostania część imprezy, czyli piesze przejście trasy do Fortu VIII „Łętownia”.

Zakończenie rajdu planowane jest o godzinie 17 ogniskiem z poczęstunkiem.

20 maja godz. 14-18, Rowerem zwiedzamy Twierdzę Przemyśl
Dwie trasy do wyboru:
- trasa krótka: Ostrów, Kuńkowce, Fort VIII Łętownia, Przemyśl – Lipowica, Fort IX Brunner, Fort X Orzechowce;
- trasa główna: Ostrów, Kuńkowce, , Fort VIII Łętownia, Cmentarz Wojenny żołnierzy I Wojny Światowej w Bełwinie, Maćkowice, Ujkowice, Fort X Orzechowce;
- meta Rajdu Fort X Orzechowce – ognisko wraz z poczęstunkiem

Ponadto dla uczestników rajdu zaplanowano lekcje historii i gry w terenie. Start rajdu na parkingu Delikatesów Piotruś Pan w miejscowości Ostrów.

20 maja godz. 11-17, Śladami historii - Spacerkiem po Zamku Kazimierzowskim
Okazja na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Kazimierzowskiego - m.in.: nowoczesnej sali widowiskowej wraz z kulisami sceny oraz baszt będących jednocześnie miejscami widowikowymi. Goście będą mieli możliwość zwiedzić dwie galerie - Debiuty i Zamek, które eksponują prace plastyczne, basztę "tradycja Kazimierzowska wczoraj i dziś", w której prezentowane są regalia Króla Kazimierza, a także mieszczące się w baszcie wschodniej Lochy.

Podczas spaceru po Zamku Kazimierzowskim zwiedzający będą mieli również okazję obejrzeć eksponowane w scenicznym foyer oraz na poszczególnych piętrach baszty północnej wystawy stałe m.in."Kazimierz Wielki wczoraj i dziś", Lapidarium, 145 lat Towarzystwa Dramatycznego im. A. Fredry FREDREUM w Przemyślu.

Udostępniona będzie również reprezentacyjna Sala Kominkowa.

Na dziedzińcu Zamku będzie można obejrzeć relikty rotundy i palatium - budowli z okresu panowania Bolesława Chrobrego, a także zarys tzw. Cerkwi Wołodara.

Zobacz także: Najciekawsze miejsca w Przemyślu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto