MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do Przemyśla docierają kolejni uchodźcy z Ukrainy. Dostają pomoc od władz Przemyśla i mieszkańców [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Ukraińcy uciekają do Polski przed wojną w swoim kraju. Nz. akcja pomocy w Przemyślu.
Ukraińcy uciekają do Polski przed wojną w swoim kraju. Nz. akcja pomocy w Przemyślu. Mariusz Sidor/PrzemyślMy
Setki kolejnych uchodźców docierają do Przemyśla. W czwartek wieczorem drugim pociągiem z Kijowa dojechało kolejnych 600 osób. Sporo matek z małymi dziećmi. Na miejscu otrzymują pomoc, we wsparcie włączyli się przemyślanie, którzy oferują pomoc, choćby w zapewnieniu noclegu. Pomagają również odleglejsze gminy.

- Pierwszy pociąg z uciekającymi ludźmi przed wojną na Ukrainie wjechał do Przemyśla w większości to kobiety z dziećmi i osoby starsze, widok smutnych, przerażonych osób jest nie do opisania... - relacjonuje Marcin Kowalski z Przemyśla, radny miejski (Wspólnie dla Przemyśla), który organizował pomoc w tym mieście.

"Pięć kobiet plus dziecko 8 miesięcy pilnie prosi o pomoc, zakwaterowanie maksymalnie dwa dni" - pisze pan Paweł na profilu M. Kowalskiego.
- Załatwione, potwierdź nocleg - po chwili odpisuje pan Marcin.

- Drugim pociągiem z Kijowa do Przemyśla przyjechało kolejnych 600 uchodźców. W drodze są kolejne trzy. Większość pasażerów przesiada się do innych pociągów i jedzie w głąb Polski - informuje Mariusz Sidori z bloga PrzemyślMy.

Wojna na Ukrainie. Przemyśl pomaga uchodźcom, ale włączają się również inne samorządy

- Byłem, widziałem ok. godziny 23, kilkaset osób na dworcu kolejowym w Przemyślu, przyjechały już 2 pełne ludzi pociągi, kolejny o 3.00 i następne w drodze. Co chwilę podjeżdżają samochody z osobami, które przekroczyły granicę w Medyce. Ważne ‼Wszyscy zaopiekowani, ciepły posiłek, gorące napoje, kasy czynne całą dobę, restauracja Caritas ciągle czynna (brawo!), łóżka polowe, zapewniona opieka medyczna przez Grupę Ratownictwa PCK (brawo Eryk Gosiewski) i WSPR w Przemyślu, prezydent Wojtek Bakun wraz z zastępcą i radnym Mirosław Majkowski na posterunku, służbami kieruje zastępca komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie Daniel Dryniak - informuje Piotr Pilch z Przemyśla, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Pomagają również inne, położone dalej od Ukrainy samorządy.

- W tym trudnym momencie liczą się konkrety - już siedem rodzin z Ukrainy znalazło schronienie w gminie Jawornik Polski - zameldował Stanisław Petynia, wójt gminy Jawornik Polski w powiecie przeworskim. Dołączył zdjęcia lokali.

Władze Przemyśla apelują do mieszkańców o zachowanie spokoju

Służby podległe Prezydentowi na bieżąco monitorują sytuację związaną z napływem obywateli Ukrainy, a także są w stałym kontakcie z przedstawicielami władzy centralnej.

- Miasto Przemyśl, zgodnie z lokalnymi planami zarządzania kryzysowego, podjęło już wszelkie możliwe działania adekwatne do zaistniałej sytuacji. Na bieżąco uczestniczę w spotkaniach z władzą centralną, a także z przedstawicielami miast partnerskich na Ukrainie - informuje Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Władze Przemyśla apelują do mieszkańców o zachowanie spokoju.

Ukraińcy uciekają do Polski przed wojną w swoim kraju. Nz. akcja pomocy w Przemyślu.

Do Przemyśla docierają kolejni uchodźcy z Ukrainy. Dostają p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto