Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do woja marsz! WKU wzywa na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w 2022. Sprawdziliśmy, kiedy wojsko może wezwać rezerwistów

Redakcja
Żołnierz rezerwy może wnieść odwołanie od decyzji o powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych, na co ma czternaście dni – począwszy od dnia doręczenia karty powołania. Odwołanie kieruje do Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego za pośrednictwem Wojskowego Komendanta Uzupełnień lub dowódcy jednostki wojskowej.
Żołnierz rezerwy może wnieść odwołanie od decyzji o powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych, na co ma czternaście dni – począwszy od dnia doręczenia karty powołania. Odwołanie kieruje do Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego za pośrednictwem Wojskowego Komendanta Uzupełnień lub dowódcy jednostki wojskowej. Pixabay
Najważniejsze informacje o obowiązkowych ćwiczeniach wojskowych. Każdy żołnierz rezerwowy może spodziewać się wezwania na szkolenie z WKU, a właściwie Wojskowego Centrum Rekrutacji, na które musi stawić się w wyznaczonym terminie. Rezerwiści mogą być również powołani do okresowej służby wojskowej, w sytuacjach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych lub koniecznością obrony państwa. Żołnierze rezerwowi mogą też służyć podczas zwalczania klęsk żywiołowych, a także usuwania ich skutków. W GALERII ZDJĘĆ PREZENTUJEMY NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE/KLIKNIJ W ZDJĘCIE

Od kwietnia 2022 roku w Polsce odbywają się szkolenia rezerwy, które są obowiązkowe i każdy żołnierz rezerwowy musi się liczyć z możliwością powołania go do ćwiczeń wojskowych. Wezwania do stawienia się przed komisją Wojskowej Komendy Uzupełnień rozsyłane są do rezerwistów już od lutego tego roku. Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe będą prowadzone cyklicznie do 2035 roku.

Wojsko Polskie potrzebuje przeszkolonych żołnierzy

Szkolenia wojskowe, jakie odbywają się w Polsce od kwietnia 2022 roku zostały wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2021 roku w sprawie obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Są one przeznaczone przede wszystkich dla żołnierzy rezerwowych, ale nie tylko. Celem szkoleń jest uaktualnienie umiejętności wśród żołnierzy rezerwowych, którzy na co dzień nie służą w wojsku bądź przeszkolenie osób, które nigdy nie były szkolone w tym zakresie. – Wprowadza się w okresie od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2035 r. Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy w związku z wystąpieniem potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie przeszkolenia żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały mobilizacyjne oraz dla żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy, którym planuje się nadać takie przydziały – czytamy w rozporządzeniu.

Obowiązki żołnierza rezerwowego

Zgodnie z rozporządzeniem, rezerwistami są żołnierze, którzy posiadają przydziały mobilizacyjne do jednostek wojskowych, a także osoby, które mogą otrzymać taki przydział. Żołnierz rezerwy złożył już przysięgę wojskową i został przeniesiony do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby – w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej. Tacy żołnierze pozostają w gotowości do odbycia ćwiczeń wojskowych, na które mają obowiązek zgłosić się w razie wezwania lub na własny wniosek. Poza tym, rezerwiści mogą być również powołani do okresowej służby wojskowej, w sytuacjach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych lub koniecznością obrony państwa. Żołnierze rezerwowi mogą też służyć podczas zwalczania klęsk żywiołowych, a także usuwania ich skutków.

W załączonej galerii przedstawiamy najważniejsze informacje na temat obowiązkowych ćwiczeń wojskowych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto