Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom bez pozwolenia do 70 mkw. będzie już można budować od 2022 r.

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Do budowy domu do 70 mkw. bez pozwolenia warto zaangażować nie tylko kierownika budowy, ale także dobrych i sprawdzonych fachowców
Do budowy domu do 70 mkw. bez pozwolenia warto zaangażować nie tylko kierownika budowy, ale także dobrych i sprawdzonych fachowców Fot. Mariusz Kapała / Polska Press
Wznoszenie domu bez pozwolenia na budowę, kierownika budowy i dziennika budowy będzie można rozpocząć już w 2022 r. Umożliwia to przyjęta ustawa w ramach Polskiego Ładu, której celem jest umożliwienie szybkiego zbudowania własnego domu do 70 mkw. bez zbędnych formalności.

Polski Ład, czyli ogłoszony plan reform, wprowadza rewolucyjne zmiany dla chcących budować domy. Końcem października br., prezydent RP podpisał ustawę, która umożliwi wzniesienie domu do 70 mkw. bez pozwolenia na budowę. Nowe rozwiązania wejdą w życie 2 miesiące po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw, co ma nastąpić w najbliższym czasie.

Budowa domku na podstawie zgłoszenia

Nowe przepisy do minimum ograniczą formalności. Każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu do 70 mkw., bez pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Okres budowy dzięki temu można skrócić o kilka tygodni. Dzięki zmianom inwestor może zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Jednak to inwestor przejmuje na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową i ewentualne błędy.

Te ułatwienia nie są jednak bezwarunkowe. Otóż warunkiem zbudowania domu bez pozwolenia jest posiadanie przez inwestora własnej działki. Będzie mógł postawić swój dom o powierzchni zabudowy, tj. po obrysie do 70 mkw. Na działce (minimum 5-arowej) może postawić jeden dom wyłącznie na własne potrzeby, a więc nie np. na wynajem.

Mały dom może być większy dzięki drugiej kondygnacji

Z przepisów wynika, że dom ma być niewielki do 70 mkw., jego powierzchnia użytkowa może być większa i przekroczyć nawet 100 mkw., w zależności od warunków zabudowy. Wynika to z faktu, że nasz dom bez pozwolenia musi być wolnostojący, ale może mieć maksymalnie dwie kondygnacje. W zależności od lokalnych uwarunkowań możemy zbudować dom z płaskim dachem lub z dachem pochyłym i poddaszem. O tym będą decydować zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydane warunki zabudowy (tzw. wuzetka).

Powierzchnię budynku oblicza się następująco: pomieszczenia lub ich części o wysokości do 2,20 metra lub większej np. 2,5 m traktuje się w obliczeniach jako 100 proc. powierzchni. Natomiast pomieszczenia lub ich części o wysokości od 1,40 m do 2,20 m uwzględnia się w 50 proc. Z kolei pomieszczenia lub ich części o wysokości poniżej 1,40 m – co się często spotyka przy skosach na poddaszu pomija się w obliczeniach powierzchni.

Warto zatrudnić kierownika budowy

Kolejny warunek dotyczy, obszaru oddziaływania domu na otoczenie. To oznacza, że w całości musi mieścić się na działce, na której będzie budowany, czyli nie może sięgać, ani oddziaływać negatywnie na sąsiednie parcele. Bez spełnienia tego warunku budowa bez pozwolenia nie będzie możliwa. Ponadto w przypadku terenów nieobjętych tzw. planem miejscowym budowa nie będzie możliwa, jeśli odległość do najbliższej zabudowy jest większa niż 200 m, gdyż inwestor nie uzyska warunków zabudowy.

Najszybciej do budowy będzie można przystąpić na terenach objętych planem miejscowym, bo wystarczy samo zgłoszenie budowy (i projekt domu), bez uzyskiwania wuzetki. Wprawdzie inwestor nie ma obowiązku prowadzić dziennika budowy, ani zatrudnić kierownika budowy, ale warto tak zrobić (chyba, że sam jest dobrym fachowcem). Są ku temu choćby 2 powody; budowa takiego domu może kosztować kilkaset tysięcy zł i wszelkie pomyłki mogą potem dużo kosztować. Po drugie dobry kierownik sprawi, że nowy dom będzie spełniał wszystkie wymogi bezpiecznego użytkowania przez długie lata.


Opinia:

Bogusław Uchman, przewodniczący rzeszowskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa:
- Rząd w ramach Polskiego Ładu chce uprościć i przyspieszyć budowę niewielkich domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 mkw. bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy. Szkoda, że nasze fachowe uwagi, czyli PZITB, a także izby architektów do projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie zostały uwzględnione. Niewielki dom o powierzchni zabudowy do 70 mkw. z poddaszem użytkowym może kosztować około 500 tysięcy złotych licząc po 5 tysięcy za metr. Oszczędności z tytułu nie zatrudnienia kierownika budowy mogą sięgać mniej więcej 1 proc. kosztów. Jednak uważam, że warto zatrudnić kierownika budowy, który jest osobą publicznego zaufania i zna dobrze przepisy i niuanse całego procesu inwestycji. Błędy popełnione w trakcie budowy domu mogą doprowadzić nie tylko do wypadku w trakcie budowy, ale w skrajnym przypadku uniemożliwić nawet właściwe użytkowanie budynku, albo konieczność kosztownych poprawek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dom bez pozwolenia do 70 mkw. będzie już można budować od 2022 r. - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto