MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dworczyk: Kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą zostanie otwarte w 2023 r. w Niżankowicach-Malhowicach

PAP
Minister Dworczyk wziął udział w konferencji prasowej na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec poświęconej zwiększeniu przepustowości przejść między Polską a Ukrainą
Minister Dworczyk wziął udział w konferencji prasowej na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec poświęconej zwiększeniu przepustowości przejść między Polską a Ukrainą Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą zostanie otwarte w 2023 r. przed wakacjami w Niżankowicach-Malhowicach - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że zwiększy to możliwości wymiany towarowej i osobowej między Polską a Ukrainą.

Minister Dworczyk wziął we wtorek udział w konferencji prasowej na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec poświęconej zwiększeniu przepustowości przejść granicznych między Polską a Ukrainą oraz inauguracji zmodernizowanego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec, na którym powstał m.in. terminal autokarowy i rozdzielono ruch towarowy od osobowego.

- Dobrą informacją, którą mamy dzisiaj do przekazania jest ta, że kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą, którego otwarcie było zaplanowane na rok 2025, dzięki decyzjom pana premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów właściwych, przede wszystkim pana ministra Andrzeja Adamczyka, zostanie otwarte za niecały rok, przed wakacjami. W 2023 roku powinniśmy uruchomić przejście w Niżankowicach-Malhowicach - przekazał Dworczyk.

Zwrócił uwagę, że „zwiększy to dalsze możliwości wymiany towarowej i osobowej między Polską a Ukrainą”.

Uczestniczący w konferencji minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow zaznaczył, że głównym celem jest zwiększenie wymiany towarowej między oboma krajami i komfortu przekraczania granicy.

- Otwieramy kolejną linię modernizowanego przejścia, od jutra będzie działał nowy terminal autobusowy. Przypominam spotkanie, jakie odbyło się tutaj przed niecałymi dwoma miesiącami. Od tego czasu bardzo dużo się tutaj zmieniło. Nie przestajemy – powiedział minister infrastruktury Ukrainy.

Odniósł się także do zapowiedzi ministra Dworczyka dotyczącej wcześniejszego uruchomienia nowego przejścia granicznego między Polską a Ukrainą w Niżankowicach-Malhowicach. - Widzimy, że wymiana towarowa i ruch osobowy zwiększa się co chwila, co pokazuje, że wcześniej infrastruktura przejść nie odpowiadała wymaganiom – dodał Kubrakow.

Obecny na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zauważył, że modernizacja przejścia Korczowa-Krakowiec na granicy z Ukrainą będzie służyła przede wszystkim pasażerom. - Trzeba było kilku tygodni i projekt jest gotowy. Będzie służył przede wszystkim pasażerom, którzy w cywilizowanych warunkach wreszcie będą mogli przekraczać granicę Korczowa-Krakowiec – podkreślił Adamczyk.

Minister poinformował, że na kolejnym przejściu granicznym między Polską a Ukrainą zmodernizowana zostanie również linia kolejowa.

Adamczyk mówił, że ma nadzieję, iż dojdzie do przedłużenia autostrady A4 w kierunku Lwowa.

W ramach modernizacji przejścia Korczowa-Krakowiec, po stronie ukraińskiej zostały dodane nowe pasy.

- Skutkuje to tym, że zwiększy się ruch z 10 do 12 pasów dla ciężarówek. Powstały też nowe pasy, gdzie są odprawiane wyłącznie samochody osobowe. Powstał nowy terminal autokarowy, miejsca zarówno dla odpraw, jak i miejsca obsługowe, serwisowe – powiedział Kubrakow.

Przekazał, że jest to pierwsza wspólna – Ukrainy i Polski - inwestycja. Podziękował stronie polskiej za przydzielone środki.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dworczyk: Kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą zostanie otwarte w 2023 r. w Niżankowicach-Malhowicach - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto