Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gry komputerowe i wideo oraz aplikacje na smartfony, które bawią i uczą. W co mogą zagrać dzieci?

red.
Gry komputerowe i wideo oraz aplikacje na smartfony, które bawią i uczą. W co mogą zagrać dzieci?
Gry komputerowe i wideo oraz aplikacje na smartfony, które bawią i uczą. W co mogą zagrać dzieci? Pixabay
Czy gry na urządzenia elektroniczne mają tylko funkcję rozrywkową, czy mogą też przy okazji uczyć? W naszym artykule sprawdzimy, jak producenci próbują przez zabawę dotrzeć do najmłodszych odbiorców, aby poprzez granie, zadbać właśnie jeszcze o edukacyjną stronę samej rozgrywki. Zapraszamy.

Gry komputerowe – a co to takiego?

Zacznijmy od samej definicji, choć w dzisiejszych czasach chyba trudno o kogoś, kto choć raz w życiu nie spotkał się z określeniem gra komputerowa, czy gra wideo. A więc gra komputerowa według słownika PWN to: „inform. gry wymagające do przeprowadzenia rozgrywki programu komputerowego; także programy komputerowe pozwalające jednemu lub więcej użytkownikom na rozgrywanie gier; często naśladują znane gry tradycyjne: planszowe (np. szachy, warcaby), karciane (poker, brydż, pasjanse) i in.; dzięki bogatej grafice komputerowej mogą symulować udział użytkownika np. w zawodach sport., locie samolotem, wydarzeniach hist.; partnerem gracza może być komputer lub inne osoby, także przebywające w odległych miejscach i dysponujące połączeniem przez sieć komputerową”.

Gry na urządzenia elektroniczne możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii, a w każdej z nich wiele kategorii tematycznych, jednak te podstawowe to gry:

  • zręcznościowe
  • przygodowe
  • fabularne
  • symulacyjne
  • sportowe
  • strategiczne
  • logiczne
  • edukacyjne

Laptopy gamingowe w okazyjnych cenach

Właśnie tym ostatnim typem się dziś zajmiemy, a więc edukacyjnymi grami komputerowymi

Coraz więcej rodziców, czy opiekunów już od najmłodszych lat przyzwyczaja swoje pociechy do smartfonów, tabletów, czy sprzętu komputerowo – rozrywkowego typu np. Konsole. Po pierwsze dzieje się tak dlatego, co prędzej, czy później dzieci i tak sięgną po taką formę spędzania czasu wolnego, po drugie często właśnie same pociechy wymuszają niejako na opiekunach taki rodzaj zapewnienia im rozrywki.

I o ile starsze dzieci potrafią praktycznie same ustawić sobie na urządzeniu taką grę, w jaką chcą grać, o tyle tym młodszym możemy narzucić, w co będą próbować swoich sił. Tym samym wielu opiekunów decyduje się na edukację poprzez tego typu aplikacje i gry.

Na rynku mnóstwo jest tytułów programów, które pomagają rozwijać się pociechom.

Gry konsolowe w promocyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Te najpopularniejsze jednak są do siebie podobne, mogą różnić się nazwami, mogą nieco zadaniami, ale w większości polegają na ćwiczeniach pamięci, jak na grach planszowych typu memory, układaniu przedmiotów poprzez dopieraniu odpowiedniego obrazka we wskazane miejsce, wyszukiwaniu różnic, czy dopasowywaniu, na przykład na zasadzie puzzli.

Inne aplikacje pomagają poznawać kolory, kształty, czy nawet podstawy edukacji językowej. Ponadto w grach kierowanych do najmłodszych użytkowników zazwyczaj występują postacie o miłym charakterze – czasem bywają one zaczerpnięte ze znanych bajek, innym razem są to na przykład kolorowe zwierzątka. Dzieci wcielają się w te wirtualne postacie, zawiązują przyjaźnie, co przy okazji uczy je empatii, a co najważniejsze edukują się – wykonując przeróżne zadania.

Aplikacje na telefon dla dzieci coraz popularniejsze

Obecnie najpopularniejszą formą gier edukacyjnych dla dzieci są aplikacje na telefony i tablety. Staje się tak dlatego, że dostęp do tych urządzeń jest największy, a ponadto smartfona z intuicyjną grą obsłuży już kilkulatek.

Co takie gruy mają do zaoferowania? Prócz już wyżej poruszonych kwestii, mogą na przykład zachęcać, czy uczyć muzyki, plastyki, tańca. Zachęcać – już od najmłodszych lat do kreatywnego myślenia.

Akcesoria dla graczy w atrakcyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

W sklepach z aplikacjami na wszystkie rodzaje systemów operacyjnych urządzeń po wpisaniu haseł typu „gry edukacyjne dla dzieci”, wyskoczy nam mnóstwo propozycji. Najlepiej kierować się ocenami danej aplikacji – im ma ona wyższe, tym jest szansa, że rodzice pozytywnie ją ocenili, przez co dla samych pociech nadaje się idealnie. Drugim parametrem jest liczba pobrań – która też świadczy o popularności.

Po wpisaniu w Google Play hasła „gry edukacyjne dla dzieci”, najpopularniejsze tytuły dla najmłodszych, jakie nam wyszukało to:

  • Lingokids angielski dla dzieci – ponad 10 mln pobrań i ocena 4,2 – nauka języka poprzez zabawę;
  • Buddy.ai: angielski dla dzieci – ponad 10 mln pobrań i ocena 4.4 – nauka języka;
  • Gry edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym – ponad 5 mln pobrań i ocena 4,7 – kształty, kolory, liczenie gier dla przedszkolaków i podstawy matematyki;
  • Trener dzieci Mózg (przedszkole) – 5 mln pobrań, ocena 3,9 – gra do zabawy i nauki dla dzieci w wieku przedszkolnym;
  • Tiny Puzzle – Gry Edukacyjne – ponad 1 mln pobrań, ocena 4,6
  • Przygody Jeżyka Za Darmo – ponad 1 mln pobrań, ocena 4,6 – interaktywna bajka dla dzieci z grami edukacyjnymi;
  • Gra edukacyjna dla dzieci – ponad 10 mln pobrań, ocena 4,2
  • Gra dla maluchów, 2-4 lata – ponad 1 mln pobrań, ocena 4,0 – ponad 650 gier edukacyjnych dla dzieci;
  • Mini gry edukacyjne dla dzieci – ponad 100 tysięcy pobrań, obecna 5,0
  • Logikoland: gry dla dzieci - ponad 1 mln pobrań, oceny 4,2 – gry rozwijające IQ

.

Sklep z aplikacjami daje wiele możliwości, gry wyszukiwać można z dopasowaniem wieku dziecka i rodzajem szukanej nauki. Warto skorzystać z takiej formy edukacyjnego wsparcia.

Jeśli chodzi o gry edukacyjne dostępne na popularne konsole – dla starszych dzieci, to wskazać można tytuły uczące tańczyć – tu najpopularniejszy tytuł, to Just Dance.

Z kolei wśród gier zręcznościowo - logicznych chyba najbardziej popularnym tytułem na świecie jest Minecraft. Gra pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętności poznawcze. W dużym skrócie pozwala między innymi budować wszystko i wszędzie, tworzyć kryjówki podziemne – uczy przez zabawę.

Do tego dochodzi szereg gier tematycznych, jak choćby o kosmosie, dinozaurach, czy z wątkiem historycznym. Nieco starsze dzieci mogą zacząć bawić się w farmera, czy inną profesję w przeróżnych symulatorach – życia wiejskiego, straży pożarnej, czy budowy.

Gry planszowe dla całej rodziny

Materiały promocyjne partnera

Gier i aplikacji jest mnóstwo – na różne tematy, poruszające różne zagadnienia. Rodzice powinni jednak pamiętać, że gry mogą być tylko dodatkiem do codziennej edukacji pociech. Nie mogą zająć miejsca klasycznego nauczania i poznawania świata. Wszak świat wirtualny nie może zastąpić tego realnego. O tym należy pamiętać.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gry komputerowe i wideo oraz aplikacje na smartfony, które bawią i uczą. W co mogą zagrać dzieci? - Strefa Edukacji

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto