MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kupić akumulator w sieci?

Redakcja
akumulator
akumulator Archiwum Polskapresse
Pewne zasady bezpiecznego robienia zakupów w Internecie mają charakter ogólny, podlegają im wszystkie produkty, jakie kupujemy. Czy mamy jednak świadomość, że przy zakupie takiego produktu jak akumulator, to już nie wystarczy?

Jego sprzedaż podlega bowiem dodatkowym uregulowaniom, głównie w obszarze bezpiecznego transportu. Jeżeli nie chcesz narażać siebie na przykre niespodzianki, dowiedz się, jak bezpiecznie kupować akumulator w sieci.

Zasady ogólne: czytaj, co i od kogo kupujesz
Kupowanie w sieci to rozwiązanie na miarę naszych czasów – wygodne, bez wychodzenia z domu, z dostawą pod wskazany adres. Nic dziwnego, że popularność zakupów w sieci rośnie, podobnie jak oferta sklepów internetowych. Jednak, jak pokazuje głośna ostatnio afera związana z oszukańczą działalnością jednego z internetowych sklepów, kupując w Internecie, musimy być ostrożni. Większość internautów przyznaje, że nie czyta regulaminów sklepów internetowych, nie sprawdza też sprzedawcy (adresu siedziby, tego, czy firma ma zarejestrowaną działalność na terenie Polski), nie przywiązuje wagi do określonych przez sklep zasad zwrotów i reklamacji. A to te zapisy już „na pierwszy rzut oka” pozwalają stwierdzić, czy sprzedawca ma uczciwe zamiary. Przede wszystkim warto pamiętać, że kupując „na odległość” mamy prawo zwrócić zakupiony towar w ciągu 10 dni od momentu jego dostarczenia/podpisania umowy. Nigdy nie udostępniajmy PINów, ani swoich danych osobowych bez wyraźnego powodu, nie udostępniajmy haseł dostępu do kont, e-maili itp.

Akumulator – towar szczególny
Choć praktyka dnia codziennego mogłaby wskazywać na to, że zakup akumulatora w sieci w zasadzie nie różni się od zakupu innych towarów, prawda jest inna. Akumulator nie jest „zwykłym” produktem. Aby działał niezawodnie i był bezpieczny dla użytkownika, sprzedawca musi spełnić kilka warunków dotyczących m.in. transportu czy przechowywania. Co powinieneś wiedzieć?

Przewożenie akumulatorów zwykłą przesyłką kurierską jest niezgodne z prawem i naraża Cię na niebezpieczeństwo związane ze złym sposobem pakowania i transportu. Akumulator musi być odpowiednio przygotowany do transportu i zabezpieczony w jego trakcie. Chodzi głównie o zagrożenie wyciekiem elektrolitu, które nie jest obojętny dla zdrowia człowieka. Aby zminimalizować ryzyko wycieku, akumulator musi być transportowany w pozycji stojącej. Masową, złą praktyką jest dzisiaj realizowanie wysyłek „udając”, że wysyła się inny produkt niż w rzeczywistości (np. prostownik). Nieuczciwi sprzedawcy ronią tak po to, aby oszukać firmę kurierską, która mogłaby odmówić realizacji usługi, wiedząc, że jest to akumulator. Kolejną karygodną praktyką stosowaną podczas transportu akumulatorów jest zamykanie naturalnych otworów odgazowujących, np. za pomocą styropianu, aby uniemożliwić wyciek elektrolitu (pamiętajmy, że firma kurierska nie mając świadomości, co przewozi, nie będzie transportować przesyłki w specjalny sposób). W takiej sytuacji niemożliwe jest ujście gazu, który wytwarza się w toku normalnej reakcji chemicznej, jaka zachodzi w akumulatorze, co może doprowadzić do zniekształcenia akumulatora, zaburzenia jego właściwości użytkowych, a w konsekwencji do skrócenia czasu jego eksploatacji. W skrajnym przypadku może dojść nawet do wybuchu!

Sprzedający zgodnie z prawem ma obowiązek odebrać od Ciebie zużyty akumulator – jeśli sprzedawca nie oferuje takiej możliwości – wzmóż czujność, prawdopodobnie sklep nie wywiązuje się z przepisów związanych z obrotem akumulatorami. Zużyty akumulator – niepoddany recyklingowi – może stanowić poważne zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzkiego (resztki żrącego elektrolitu, ołów).

Sklep, który oferuje zakup akumulatorów, powinien umożliwić bezproblemowe złożenie reklamacji. Oczywiście zawsze może zdarzyć się sytuacja, że zakupiony towar trzeba będzie reklamować. Pamiętając jednak o utrudnieniach związanych z transportem akumulatorów (nie możesz go po prostu nadać na poczcie) – warto wybrać sprzedawcę, który oferuje stacjonarną formę obsługi reklamacji.

Pamiętaj, że reklamacje realizuje punkt sprzedaży, w którym dokonałeś zakupu. Z tego powodu racjonalnym rozwiązaniem jest wybór sprzedawcy, który umożliwia zakup akumulatora w Internecie z opcją jego osobistego odbioru we wskazanym punkcie sprzedaży (co obniża koszty transportu) – np. Motointegrator.pl. Kupujesz w sieci, otrzymujesz informację, gdzie i kiedy możesz zgłosić się po odbiór i w tym właśnie miejscu możesz złożyć ewentualną reklamację. Ta opcja rozwiązuje też problem pozbycia się zużytego akumulatora (punkty sprzedaży chętnie je odbiorą), a jeśli to możliwe, obsługa sklepu czy warsztatu pomoże też przy wymianie akumulatora, co – zwłaszcza w zaawansowanych technologicznie autach, nie zawsze jest sprawą prostą.

**

Wszystko czego potrzebujesz z tego tematu znajdziesz tutaj

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto