Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie płacić ZUS w 2023 roku? Ulga na start, umowa o dzieło czy działalność nierejestrowa to skuteczne metody na obniżenie składek

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Osoby, które założyły firmę po raz pierwszy mogą skorzystać z tzw. ulgi na start, zwalniającej z obowiązku odprowadzania składek ZUS na sześć miesięcy
Osoby, które założyły firmę po raz pierwszy mogą skorzystać z tzw. ulgi na start, zwalniającej z obowiązku odprowadzania składek ZUS na sześć miesięcy Przemyslaw Swiderski / Polska Press
Składki ZUS mogą być sporym obciążeniem dla przedsiębiorców, szczególnie w przypadku właścicieli małych lub nowych firm. Świadczą o tym najnowsze dane, z których wynika, że już ponad 600 tys. płatników zalega ze spłacaniem składek. Warto zatem rozważyć kilka legalnych sposobów na to, by nie opłacać ZUS.

Spis treści

Co miesiąc około 40 proc. wynagrodzenia pracownika pochłaniają składki ZUS, przeznaczane m.in. na wypłatę rent i emerytur. Zgodnie z polskimi przepisami muszą je płacić:

  • przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG (również wspólnicy spółki cywilnej),
  • wspólnicy spółki partnerskiej, jawnej lub komandytowej,
  • wspólnicy spółki jednoosobowej z ograniczoną odpowiedzialnością.

Istnieje jednak kilka legalnych sposobów na to, by nie odprowadzać comiesięcznych składek na ZUS.

Umowa o dzieło a składki ZUS

Pierwszym sposobem na to, by nie płacić składek ZUS, jest podpisanie z kontrahentem umowy o dzieło. Zgodnie z polskimi przepisami nie jest ona objęta obowiązkiem odprowadzania składek.

Umowę o dzieło najchętniej wybierają malarze, architekci, dziennikarze oraz inne osoby wykonujące wolne zawody. W takiej sytuacji trzeba natomiast pamiętać, że wykonywana praca powinna być niepowtarzalna oraz jedyna w swoim rodzaju. Oznacza to, że pod taką umowę nie „podepniemy” np. przemalowania pokoju.

Przeczytaj też:Zwrot podatku z PIT 2022/2023. Dzięki tej metodzie rozliczenia szybciej dostaniesz pieniądze z nadpłaty

- Jeśli zawarłeś umowę o dzieło z firmą, której jednocześnie jesteś pracownikiem albo w ramach tej umowy wykonujesz pracę na rzecz pracodawcy, uważamy Cię za pracownika. Dlatego obejmiemy Cię obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi, chorobowym, wypadkowym i zdrowotnym — informuje ZUS.

Największe zalety umowy o dzieło to z pewnością wyższe wynagrodzenie, niepomniejszone o kwotę składek. Do tego dochodzi też nienormowany czas pracy oraz swoboda organizacyjna. Z perspektywy dziełobiorców znaczącym minusem jest natomiast brak objęcia ochroną zdrowia i życia.

Działalność nierejestrowa — czy trzeba opłacać składki?

Zgodnie z polskim prawem składek osoby prowadzące działalność nierejestrową nie muszą zgłaszać jej w CEIDG czy odprowadzać składek na ubezpieczenia zdrowotne lub społeczne.

Działalność nierejestrową można prowadzić, jeśli:

  • przychody z prowadzenia działalności nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia (1745 zł do 30 czerwca i 1800 zł do końca grudnia),
  • przez ostatnie pięć lat założyciel nie prowadził żadnej działalności gospodarczej.

Po przekroczeniu wyznaczonego limitu osoba prowadząca działalność nierejestrową ma 7 dni na zarejestrowanie działalności w CEIDG. Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać w tym przypadku z prawa do zwolnienia ze składek ubezpieczeniowych.

- Możesz prowadzić działalność nierejestrową, nawet jeśli masz zarejestrowaną firmę, ale jej działalność w ostatnich 60 miesiącach była zawieszona. Co do zasady, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej liczone jest jak jej niewykonywanie - czytamy na portalu biznes.gov.pl.

Ulga na start, czyli pół roku bez składek

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zakładają firmę lub rozpoczynają działalność gospodarczą po 5 latach od zamknięcia czy zawieszenia poprzedniej, mogą skorzystać z ulgi na start. Ulga dotyczy przedsiębiorców, którzy:

  • są osobami fizycznymi (działalność jednoosobowa lub wspólnicy spółek cywilnych),
  • po raz pierwszy rozpoczynają działalność lub wznawiają po upływie minimum 60 miesięcy od chwili zakończenia czy zawieszenia,
  • nie prowadzą działalności na rzecz poprzedniego pracodawcy, u którego w poprzednim lub bieżącym roku pracowali na etacie oraz wykonywali zadania wchodzące w zakres obecnej działalności.

Ulga na start zwalnia na pół roku z obowiązku płacenia składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, a także Fundusz ubezpieczenie społeczne (rentowe, emerytalne, wypadkowe). Program nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego.

W czasie korzystania z ulgi nie są odprowadzane składki na rentę lub emeryturę. Właściciel działalności nie otrzyma też świadczeń w razie wypadku lub choroby.

- Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy dotyczy tylko osoby prowadzącej działalność, która korzysta z Ulgi na start. Pracownicy, osoby współpracujące lub zleceniobiorcy będą objęci ubezpieczeniami społecznymi od momentu rozpoczęcia działalności. Musisz więc za nich odprowadzać składki od chwili ich zatrudnienia - przypominają eksperci z biznes.gov.pl.

Składki ZUS przy spółce z o.o.

Czasami przedsiębiorcy, którzy nie chcą płacić składek ZUS, decydują się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mają one niski próg wejścia, zawiązywane są w szybki i prosty sposób, a co najważniejsze, wspólnik nie odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania danej spółki.

Co ważne, spółka z o.o. może być zwolniona ze składek ZUS, o ile posiada co najmniej dwóch wspólników. Osoba decydująca się na takie rozwiązanie powinna przekazać pewną część udziałów osobie trzeciej, czyli np. członkowi rodziny.

W przypadku nowych biznesów oszczędność na składkach może być spora. Warto natomiast pamiętać, że taka spółka wiąże się z wyższymi kosztami formalnymi oraz inną metodą rozliczania podatków dochodowych. Nie zawsze będzie to zatem rozwiązanie najbardziej opłacalne.

Mniejsze składki ZUS zapłacą też osoby, które prowadzą firmę, a dodatkowo zatrudnione są na etacie, zarabiając przy tym co najmniej minimalną krajową. W tym przypadku założyciel będzie zobowiązany jedynie do płacenia składki zdrowotnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jak nie płacić ZUS w 2023 roku? Ulga na start, umowa o dzieło czy działalność nierejestrowa to skuteczne metody na obniżenie składek - Strefa Biznesu

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto