Spis treści
- Informator wyjaśnia, jak rozpoznać zagrożenia o charakterze wywiadowczym oraz jak się przed nimi bronić. Pokazuje również, kto w sposób szczególny może stać się obiektem zainteresowania obcych służb - opisuje Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Polski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Poradnik przygotowany wspólnie z ekspertami Agencji Wywiadu skierowany jest głównie do osób wyjeżdżających do Rosji i innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, jednak zawarte w nim wskazówki mogą być przydatne również w Polsce, szczególnie w przygranicznych regionach, także na Podkarpaciu, szczególnie po wybuchu wojny w Ukrainie.
Rosyjscy szpiedzy na Podkarpaciu? Tak, to niestety jest możliwe
Czy działalność rosyjskich służb specjalnych może dotyczyć Podkarpacia? Tak. To w Przemyślu w pierwszych dniach wojny, w nocy z 27 na 28 lutego 2022 r., zatrzymany został a później tymczasowo aresztowany przez sąd Pablo G., podejrzany o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Tego dnia zatrzymana została również druga osoba podejrzana o szpiegostwo. Służby nie precyzują, o kogo chodzi.
- W marcu 2022 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób, oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Z uwagi na politykę Rosji wobec Polski oraz jej sojuszników, a także biorąc pod uwagę agresję rosyjską przeciwko Ukrainie, Szef ABW wniósł o ich wydalenie z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - przekazuje S. Żaryn.
W poradniku polskie służby specjalne wyjaśniają, kto może się znaleźć w kręgu zainteresowania rosyjskich służb, w jaki sposób może odbywać się werbunek, na jakie - z pozoru nieistotne zachownia - należy zwrócić uwagę.
- Uważaj na osoby, które próbują skłonić cię do wyjazdu do Rosji lub państw jej przyjaznych obietnicami zawarcia znajomości, rozwoju zawodowego lub prywatnego - przestrzegają autorzy poradnika.
W kraju uważajmy na osoby pochwalające rosyjską agresję na Ukrainę
Powinniśmy być uczuleni na zachowania osób negujących zbrodniczą działalność Rosji w Ukrainie lub wręcz ją pochwalających. Szczególnie gdy namawiają nas one do publicznego manifestowania takich zachowań. Być może mamy do czynienia tylko z "pożytecznym idiotą", jak wcześniej sowieckie a obecnie rosyjskie służby określają cudzoziemców z własnej woli sprzyjających ich narracji, ale równie dobrze może to być zawodowy szpieg.
- ABW składała (w ciągu pierwszego roku wojny w Ukrainie - przyp. red) zawiadomienia m.in. do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, Legnicy i Poznaniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na publicznym pochwalaniu wszczęcia i prowadzenia przez Federację Rosyjską wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Działania pochwalające zbrodniczą działalność Rosji przeciwko Ukrainie nie mogą być – i nie są - tolerowane.
Na kolejnych slajdach instrukcje zawarte w poradniku przygotowanym przez Agencję Wywiadu:
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?