Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przebiega budowa polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice pod Przemyślem? [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
- Budowa drogowego przejścia granicznego w Malhowicach przebiega zgodnie z założeniami harmonogramu rzeczowo-finansowego - zapewnia Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego. Przejście obsługiwać będzie ruch pojazdów do 3,5 tony oraz autobusów. Ma być gotowe do 2025 roku.

Cała infrastruktura przejścia, także budynki dla ukraińskich służb granicznych, powstaną po polskiej stronie. Budowa ma kosztować ponad 98 mln złotych. Wykonawcą jest firma Strabag z Pruszkowa.

- Na koniec grudnia 2021 roku wskaźnik procentowy stanu zaawansowania robót wynosił 3,13 proc. całkowitej wartości umownej prac budowlanych. Aktualnie trwa planowa zimowa przerwa w pracach budowlanych, które będą wznowione na przełomie lutego i marca, po poprawie warunków pogodowych - mówi Mielniczuk.

Dotychczasowe prace pochłonęły w sumie 3 mln 973 tys. złotych.

Na pierwszy rzut okna na granicy nic szczególnego się nie dzieje. Dotychczasowe prace dotoczyły przede wszystkim przygotowania terenu:

  • zdjęcie humusu,
  • prace pomiarowe i przygotowawcze,
  • obsługa geodezyjna,
  • obsługa saperska, karczowanie drzew
  • oraz spełnienia wymogów określonych w decyzjach administracyjnych, a związanych przede wszystkim z koniecznością przeprowadzenia, wyprzedzających zasadniczą budowę, badań archeologicznych, które to z kolei wskazują na konieczność rozszerzenia zasięgu ich prowadzenia, z uwagi na znalezione obiekt poza wyznaczonymi w dokumentach planistycznych stanowiskami archeologicznymi, co powoduje pewnego rodzaju utrudnienia w prowadzeniu budowy.

- Służby wojewody, inwestora zastępczego i generalnego wykonawcy pozostają w kontakcie z Państwowym Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ustalając sposób postępowania. Zgodnie z przepisami prawa na obszarach, co do których PWKZ stwierdził konieczność przeprowadzenia dokładniejszych badań, wydawane są decyzje administracyjne wstrzymujące roboty budowlane. Prace archeologiczne są w toku - powiedział Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody Ewy Leniart.

- Biorąc pod uwagę przewidziany w umowie czas na realizację inwestycji, zaistniałe w chwili obecnej różnego rodzaju utrudnienia i okoliczności nie mają istotnego wpływu na terminy realizacji przedmiotu umowy - dodał.

Budowa drogowego przejścia granicznego w Malhowicach obejmuje w szczególności budowę terminala odpraw autobusowych, zadaszenia nad kabinami kontrolnymi, budynków kontroli szczegółowej po polskiej i ukraińskiej stronie, toalet po obu stronach granicy, budynku Tax Free, kabiny kontrolnej, posterunków wjazdowych, magazynu materiałów niebezpiecznych, masztu radiowego, budynku Zakładu Obsługi Przejścia Granicznego oraz dróg, ogrodzenia i zagospodarowanie terenu.

Przejście będzie wykorzystywane m.in. przez rodziny polskie i ukraińskie rozdzielone granicą po II wojnie. W leżących tuż przy granicy z Polską Niżankowicach znajduje się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Opatrzności z uznana za cudowną figurką Matki Bożej Fatimskiej.

W grudniu ub. r. zakończyła się przebudowa drogi wojewódzkiej z Przemyśla do Malhowic. Firma Strabag prowadziła prace na liczącym 6 km odcinku. Wartość inwestycji wyniosła 31,5 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak przebiega budowa polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice pod Przemyślem? [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto